Ile powinna wynosić idealna pensja?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 09:23
Każdy dąży do tego, by jego pensja była coraz wyższa. Jednak z psychologicznego punktu widzenia zbyt duże wynagrodzenie skutkuje spadkiem motywacji lub nawet poczuciem winy. Szczegóły w Czwórce.
Audio

W tej kwestii zdania są bardzo podzielone. Jedna ze słuchaczek Czwórki uważa, że wynagrodzenie w wysokości trzech i pół tysiąca na rękę byłoby dla niej w sam raz. Z kolei innego słuchacza zadowoliłaby kwota pięciu tysięcy. – To wystarczająco dużo by spłacać kredyt i korzystać z życia – tłumaczy. Nie mniej jednak pojawiają się także wymagania, co do pensji w wysokości trzydziestu tysięcy. A co na to Izabela Kielczyk, psycholog biznesu?

– Nie podlega wątpliwości fakt, że aby cieszyć się ze swojej pensji, musi ona zapewniać możliwość do godnego życia. Nie ma jednak reguły, że im więcej zarabiamy, tym bardziej jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy i życia – mówi ekspert. Okazuje się, że bardziej od kwoty, którą co miesiąc dostajemy na rękę od naszego pracodawcy, liczy się dla nas przejrzystość wynagrodzenia, odniesienie do rynku, dobra komunikacja z szefem i fakt bycia docenianym.

Ponadto zadowolenie ze swojej pensji bardziej wiąże się z tym, czy zarabiamy więcej od innych, niż z tym ile zarabiamy. Jak bowiem wynika z badań brytyjskich psychologów, ludzie zarabiający duże kwoty wcale nie czuli z tego powodu satysfakcji, gdy osoby z ich najbliższego otoczenia zarabiały podobnie. Na poczucie posiadania idealnej zapłaty wpływa więc korzystne dla nas porównywanie się z innymi.

Okazuje się także, że duża zapłata może paradoksalnie wywołać różne negatywne skutki zawodowe i prywatne. – U ludzi, który zarabiają bardzo dużo może pojawić się poczucie winy czy nawet wstydu i zażenowania, z którym trudno jest im sobie poradzić. Mówią sobie: przecież wcale się nie przepracowuje na tą pensję – tłumaczy psycholog biznesu. To może spowodować nawet chęć zwolnienia się z pracy.

Więcej szczegółów w "Poranku".

ap

Zobacz więcej na temat: pracodawcy
Czytaj także

Minusy i plusy bycia wolnym strzelcem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 09:14
Nie dla każdego taki sposób zarabiania na życie jest odpowiedni. Kto nie umie organizować sobie czasu czy oddzielać życie zawodowe od prywatnego powinien raczej poszukać normalnej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska przyjazna dla matek. W teorii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 16:16
Jak policzyła Fundacja MaMa, niepracująca matka, która zajmuje się wychowywaniem dzieci, w ramach domowych zajęć wykonuje nawet do 120 różnych czynności dziennie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stopy bezrobocia w stolicach europejskich

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 17:56
W Warszawie bez pracy pozostaje tylko 3,5 proc. mieszkańców. Jest to jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Europie.
rozwiń zwiń