Jak to jest z tą pierwszą pomocą? Lepiej, ale …

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:15
W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda minuta. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. Czy w Polsce jest ona na odpowiednim poziomie? W czwórkowym "Poranku" zapytaliśmy o to ratownika medycznego.
Audio

– W ostatnich latach w zakresie pierwszej pomocy dużo zmieniło się w Polsce na lepsze. Jest dużo większa świadomość i chęć szkoleń, natomiast dalej na miejscu zdarzenia bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś przed przyjazdem karetki pogotowia rozpoczął jakiekolwiek działania – powiedział Grzegorz Bogusz z Centrum Szkolenia Ratownictwa Edu – Med.

Jako najczęstsza przyczyna nieudzielenia pierwszej pomocy podawany jest lęk przed odpowiedzialnością karną. - Ludzie troszeczkę sugerują się tym, co czasami widzimy w filmach. Na szczęście nasz system prawny jest tak skonstruowany, że chroni osobę, która nie zajmuje się zawodowo ratownictwem. Kodeks karny wymaga od nas żebyśmy tej pomocy udzielili, a z drugiej strony nie ma pojęcia błędu w sztuce w odniesieniu do osób, które nie mają zawodowego przygotowania – zaznaczył gość Romka Wójcika.

Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by uratować drugiej osobie życie. - Pierwsze minuty służą temu, żeby zapewnić sobie samemu bezpieczeństwo, tak by nie stać się kolejnym poszkodowanym.  Następnie powinniśmy rozpoznać króciutko stan osoby poszkodowanej, no i zapewnić  jak najszybsze przybycie na miejsce służb medycznych. Do poznania tych zasad wystarczy krótkie, kilkugodzinne szkolenie – wyjaśnił Grzegorz Bogusz.

Więcej zasadach udzielania pierwszej pomocy dowiesz się, klikają w ikonkę dźwięku.

pg



Zobacz więcej na temat: POLSKA kodeks karny
Czytaj także

Połowa Polaków nie wie, jak pomóc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 08:30
Robert Gałązkowski (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe): Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy, dajmy rannemu szansę na przeżycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Motopozytywni" w akcji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2011 07:00
Dr Wojciech Kulesza (SWPS, "Motopozytywni"): - Powinniśmy zmienić wizerunek motocyklistów. Jeżeli o kimś źle myślimy, to źle się wobec niego zachowujemy. Jeżeli kogoś traktuję jako debila, dawcę, kogoś, kto szaleje, to na pewno nie będę go dobrze traktował.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WOŚP ratuje życie nie tylko dzięki sprzętowi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 11:12
Ogromnie istotną rolę odgrywają także szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, jakie dzięki wsparciu Orkiestry są prowadzone m.in. w szkołach podstawowych.
rozwiń zwiń