Kobiety rzadziej żądają podwyżki, a mężczyźni "sępią"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:18
Wciąż jest więcej prezesów niż prezesek. Dlaczego kobiety nadal zarabiają mniej i dlaczeg rzadziej zajmują kierownicze stanowiska - pyta Justyna Dżbik.
Audio
  • Miłosz Brzeziński opowiada dlaczego wciąż jest mniej prezesek niż prezesów

 - Nie da się podać jednej przyczyny takiego stanu rzeczy. Jest wiele powodów, ale badaniach pokazują, że jest wśród nichnajważniejsza... - mówi trener osobisty, Miłosz Brzeziński. - Kobiety są mniej bezczelne, wciąż są gotowe pracować za mniejsze wynagrodzenie i nie mają ochoty na negocjacje z mężczyznami na temat zarobków.

Dysproporcja płci na stanowiskach kierowniczych nie dotyczy wyłącznie Polski. W Unii Europejskiej 95% członków zarządów i rad nadzorczych stanowią panowie. - Można z tego wnioskować, że faceci statystycznie zarabiają więcej niż kobiety. Ale wcale tak nie jest, bo większość zawodów gorzej płatnych wykonują właśnie - mówi Brzeziński w rozmowie z Justyną Dżbik. - Wśród bezdomnych też jest więcej facetów - dodaje.

Powodem braku pań na stanowiskach kierowniczych mogą być też ich własne wybory. - Kobiety mogą po prostu nie chcieć być prezesami i zarządzać firmą, tak jak mężczyźni rzadko są pielęgniarzami czy psychoterapeutami - wyjaśnia ekspert "Poranka OnLine". - Jest mnóstwo zawodów przyszeregowanych do konkretnej płci. Dążenie na siłę do równouprawnienia wcale nie musi być zgodne z wewnętrzną potrzebą.

Ciekawym zjawiskiem, na które zwraca uwagę Czwórkowy gość, to postrzeganie zarobków przez mężczyzn i kobiety. Dla panów prestiż pracy łączy się z tym, co widać na zewnątrz (kupują drogie samochody, motocykle). Panie mają tendencje do "brania sobie wypłaty" z ludzkich relacji (lubią być lubiane i chwalone) - to ich bonus do zarobków.
Co jeszcze może być przyczyną, że na kierowniczych stanowiskach przeważają mężczyźni, dowiesz się słuchając "Poranka OnLine".

(pj)

Czytaj także

Nudzisz się - weź ślub

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 14:58
Naciski dzieci i rodziców, przesądy, nuda, a nawet chęć zmiany statusu w serwisach społecznościowych - to tylko niektóre z powodów formalizowania związków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie lubimy naszej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 18:04
- Małe zarobki, rutyna, nadmiar obowiązków, szczegóły z życia rodzinnego, którymi chętnie dzielą się koleżanki - odpowiadali słuchacze Czwórki. - Nie da się pracować, gdy nie widzi się efektów swojej wysiłku. To frustrujące - sugeruje ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ja z wami nie piję", czyli jak być asertywnym na imprezie

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:18
Jeśli postanowimy sobie przed wyjściem na party, że tego wieczoru nie będziemy spożywać alkoholu, warto się tego trzymać. Tylko jak to zrobić, gdy wszyscy naokoło piją i namawiają nas do tego samego? Oto kilka prostych rad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie gatunki szefów - jak nie dać się zjeść podwładnym?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 18:00
Na szefa narzekamy z reguły niezależnie od tego, czy rzeczywiście sobie na to zasłużył, czy nie. Tymczasem bycie szefem nie jest wcale łatwe. Są różne typy przełożonych: od niekonsekwentnych, przez kaowców, aż do skutecznych menadżerów.
rozwiń zwiń