Zagraniczni studenci w Polsce. Podoba im się wszystko... poza zimą

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 15:15
W Polsce studiuje ponad 24 tysiące obcokrajowców ze 141 krajów. Liczba co roku rośnie. - Ten kraj to obecnie mój drugi dom - mówi dziewczyna z Iranu. - Czasem jest tu tylko za zimno.
Audio
  • Zagraniczni studenci w Polsce - materiał Eweliny Grygiel

- Studentów na pełnych studiach, prowadzących do dyplomów, najwięcej mamy z krajów wschodnich, czyli głównie Ukrainy i Białorusi - mówi profesor Marta Kicińska-Habior. - Ale jeśli chodzi o wymiany krótkoterminowe, jednosemetrowe, na przykład z programu Erasmus, to niezwykle dużo pojawia się… Hiszpanów. Ta liczba wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat w sposób zupełnie dla nas nieoczekiwany.

Studenci zagraniczni wybierają najczęściej medycynę, a także kierunki społeczne, jak stosunki międzynarodowe, finanse i rachunkowość, czy ekonomię. Jednym z ulubionych kierunków zagranicznych studentów jest także psychologia.

- W wyborze pomogła mi wyszukiwarka Google - mówi studentka UW z Iranu, która od dwóch lat uczy się w Polsce. - Szukałam uczelni w Europie i zobaczyłam, że macie piękny uniwersytet i dobrą kadrę. Dziś wiem, że w Polsce podoba mi się wszystko oprócz zimy. Mogę powiedzieć, że znalazłam tu drugi dom.

aut.
aut. Alberto Blanco Sevilla z Hiszpanii (Universidad Complutense Madrid)

aut.
aut. Michele Settepani z Włoch

Drugi dom najwyraźniej znaleźli tu także studenci z Hiszpanii, którzy pod koniec swojego pobytu w naszym kraju, w ramach wymiany w programie Erasmus, postanowili uwiecznić Warszawę na zdjęciach. W piątek, 18 stycznia ruszyła wystawa fotografii, symbolizujących ich pobyt tutaj.

Dowiedz się więcej o wystawie, a także o życiu zagranicznych studentów w naszym kraju, słuchając nagrania materiału reporterskiego Eweliny Grygiel z audycji "Poranek OnLine" .

(kd)

aut.
aut. Michele Settepani z Włoch (Università degli studi di Perugia)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma konfliktu pokoleń, ale młodzież jest rozpieszczona

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
Są niesamodzielni, bez pracy i bez pasji. Za to z wielkimi aspiracjami, świetnym samopoczuciem i długa listą znajomych na fejsie. Jeśli wierzyć wynikom badań, taki właśnie jest statystyczny młody Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sesja zakłóca życie studenta

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:00
Nie wierzycie? Posłuchajcie nagrania audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń