Gwiazdy w PRL klęły jak szewc, szastały pieniędzmi i woziły się na bogato

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 10:20
Komunizm gnębił obywateli, ale niektórym dodawał skrzydeł. Kobiety, które tworzyły elitę artystyczną PRL przeklinały, romansowały i ponad wszystko kochały luksus. A wszystko to w książce opisał Sławomir Koper.
Audio
  • Sławomir Koper opowiada o "Życiu artystek w PRL"

Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim i zabrał się do pisania o niej książek. Ale Sławomir Koper nie idzie na łatwiznę i nie ogranicza się jedynie do przedstawiana suchych faktów, ale o tym, co było, opowiada przez pryzmat życia prywatnego ważnych i znanych, a czasami nieco zapomnianych postaci. Bohaterkami najnowszej jego książki są kobiety, które tworzyły elitę artystyczną PRL-u.

 - Wybór tematu to efekt moich prywatnych zainteresowań: i artystkami, i tamtym okresem - tłumaczy autor "Życia artystek w PRL". - Starałem się tak dobrać bohaterki, żeby każda miała ciekawą biografię, reprezentowała inną dziedzinę, a jednocześnie była interesująca dla czytelnika.

W książce znalazły się opowieści m. in. o Agnieszce Osieckiej, Kalinie Jędrusik, Mirze Zimińskiej, Annie German i Alinie Szapocznikow: - To jedna z najlepszych rzeźbiarek i graficzek. Jej prace zna chyba każdy Warszawiak, choć wcale nie musi zdawać sobie z tego sprawy. Chodzi o odlane z brązu dwie postacie mężczyzn ze sztandarem, które przez prawie 40 lat stały w głównym holu Pałacu Kultury. Ale w tamtych czasach artysta, który chciał przeżyć musiał raz na jakiś czas stworzyć coś w duchu przyjaźni polsko - radzieckiej.

Sławomir
Sławomir Koper i Justyna Dżbik w "Poranku OnLine"

Kontekst polityczny, choć niezwykle istotny, w książce Kopra stanowi tylko tło dla prawdziwych namiętności, spektakularnych skandali i cichych dramatów: - Za wyjątkiem Grażyny Bacewicz, która była pracoholiczką,wszystkie bohaterki kochały życie i dobrą zabawę w dobrym towarzystwie. Halina Poświatowska pisała piękne wiersze, a jednoscześnie uwielbiała markowe ubrania. Natomiast Mira Zimińska-Sygietyńska pasjonowała się rajdami samochodowymi i niczym rajdowiec jeździła swoim bugatti.

"Życie artystek w PRL" Sławomira Kopra ukazało się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej publikacji posłuchaj nagrania z "Poranka OnLine".
kul

Czytaj także

Narodził się nowy model łowcy okazji: zimny i bezwzględny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 11:00
Smart shopperzy na zakupach bawią się równie dobrze jak uczestnicy paintballowej bitwy. Namierzają cel, nie dają wywieść się w pole i łowią "ofiarę", najczęściej w sieci. Poznaj zasady sprytnego kupowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wandalizm jako sprzeciw społeczny?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 11:00
W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy czy wandalizm może być początkiem sprzeciwu Polaków przeciwko kryzysowi, jakości życia, opiece medycznej, opiece socjalnej, sytuacji na rynku pracy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

CeZik: współpraca z Weekendem? Dlaczego nie...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:30
Każdy, kto jest aktywnym użytkownikiem sieci zna tę postać. CeZik, kiedyś planował zostać inżynierem, dziś to jedna z największych gwiazd internetu w Polsce, która właśnie ruszyła w trasę koncertową.
rozwiń zwiń