Więzienny "problem" Szwedów

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 14:30
W Szwecji regularnie zamykane są kolejne więzienia. Liberalne prawo, dostęp do nauki i dobre warunki prowadzą do skutecznej resocjalizacji. Jaka jest droga Szwedów do sukcesu na tym polu?
Audio
  • Jak w Szwecji rozwiązuje się problem więźniów? (Czwórka/Poranek OnLine)
Więzienny problem Szwedów
Foto: PAP/EPA/Glefs AS/ Ila Prison

Od 2004 r. w Szwecji jest stopniowo coraz mniej więźniów. W tym okresie zamknięto już cztery zakłady karne. Spadek liczby więźnow na 2013 roku w stosunku do poprzednich lat szacuje się aż na 12 procent. Fenomen ten związany jest z liberalnym podejściem.
- Więzenie jest złym pomysłem na polepszanie ludzi, prowadzi do ich wykluczenia. W Szwecji traktuje się to jako ostateczność - tłumaczy w "Poranku OnLine" Jerzy Sarnecki, kryminolog i socjolog, profesor Uniwersytetu w Sztokholmie. - Więzienie prowadzi do bardzo wielu szkód w życiu człowieka. Jest trend, żeby do więzienia nie wsadzać za mniejsze przestępstwa.
W Szwecji coraz częściej odchodzi się wręcz od karania więzieniem za wykroczenia, które owocowałyby wyrokiem do roku. Rozwinięty jest za to system kontroli przestępców i grzywn. Prowadzi do tego, że recydywa w kraju utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie 30 procent. W Polsce wynosi on 50, a w Stanach Zjednoczonych aż 60.
- Są pojedyncze cele, ale drzwi są otwarte w trakcie dnia, więc więźniowie mogą się spotykać, swobodnie rozmawiać. Jedzenie jest stosunkowo dobre. Ludzi traktuje się w sposób humanitarny, dzięki czemu nie nabierają oni w więzieniu jeszcze większej nienawiści do świata - opowiada Sarnecki.
Czy w związku z taką sytuacją jest możliwy "transfer" części więźniów z Polski do Szwecji? Nie od dziś zmagamy się z problemem przepełnienia zakładów karnych, a i wyniki recydywy sa dalekie od oczekiwań.
- Nie ma takiej możliwości. Każde państwo prowadzi własną politykę penitencjarną, opartą na przepisach prawa danego kraju - ucina temat krótko Patrycja Loose z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pozostaje nam więc jedynie z zazdrością spoglądać na Szwecję i życzyć sobie takich problemów, z jakimi tam się zmagają.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo Szwecja
Czytaj także

Szwedzcy kierowcy nie będą mogli dzwonić, malować się i golić

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 20:33
Rząd Szwecji chce, by kierowcy skupili się na jeździe. Dotychczas tego nie wymagał, zakładając, że... nikt się nie dostosuje
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochrona wizerunku przysługuje wszystkim - bez wyjątków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:20
Gdy działania policji w ściganiu przestępców nie przynoszą rezultatów, lepiej nie brać spraw w swoje ręce. To nie jest zgodne z prawem, a w dodatku może przeszkodzić funkcjonariuszom w śledztwie.
rozwiń zwiń