Pijesz kranówkę? I dobrze, a oto dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 09:00
Wodę butelkowaną powinniśmy wypić w ciągu 12 godzin od otwarcia, polska kranówka jest zdatna do picia cały czas, ale pod pewnym warunkiem.
Audio

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu z Glasgow opublikowali badania mówiące o atutach wody płynącej w rurach, zwykłej kranówki. Udowadniają, że woda butelkowana wcale nie jest lepsza od tej z kranu.

Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia potwierdza, że w Polsce też można pić kranówkę, bo wszystkie dostępne rodzaje wód w Polsce są z założenia zdatne do picia.

- Produkujemy wodę najwyższej jakości, spełniającą najlepsze europejskie i światowe standardy - mówi Roman Bugaj, rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie. - Ta woda jest zdatna do picia, bardzo zdrowa i bardzo smaczna. Można ją pić bez przegotowania. To woda o średniej mineralizacji i średniej twardości - dodaje.

Mimo to jest pewne "ale". Wiele rur w naszych blokach, kamienicach, domach odbiega od standardów higienicznych. Uzdatnianie wody idzie na marne, bo ulega ona wtórnemu zanieczyszczeniu w starych, niekonserwowanych rurach. W takiej sytuacji powinniśmy sięgnąć po wody butelkowane.  

Jaka woda będzie najlepsza dla naszego organizmu dowiesz się słuchając załączonego materiału Bartka Wasilewskiego z audycji Justyny Dżbik "Poranku OnLine".

(pj)

 

 


Czytaj także

Kierowco, nie daj się pokonać zimie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 15:45
W tym roku zima zaskoczyła… kierowców. Pierwszy śnieg pojawił się wyjątkowo wcześnie. Co zrobić, by "na szybko" przygotować swój samochód do nowych warunków i móc bezpiecznie, komfortowo jeździć? Oto garść porad, które ułatwią życie zmotoryzowanym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na desce będzie można latać nawet zimą

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 11:06
To nie lada gratka dla prawdziwych miłośników deskowego freestyle’u. W Warszawie otwiera się pierwsza kryta rampa. – Będziemy niezależni od pogodny, z naszego bowla można korzystać cały rok – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia, w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie nocne rozkwitnie bujnie pod wodą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 18:43
1000 euro za dobę, ale z własną łódka podwodną - to już nie fikcja tylko niedaleka przyszłość turystyki. Za sprawą polskich naukowców, którzy skonstruowali podwodny hotel.
rozwiń zwiń