X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pieprzyki eliksirem młodości?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 15:30
Czy to możliwe, aby ludzie z dużą ilością pieprzyków starzeli się wolniej? Tak i są na to dowody naukowe!
Audio

Jak wynika z badań naukowców z King’s College w Londynie, którzy przebadali 1200 bliźniąt jednojajowych w wieku od 17 do 89 lat, występowanie dużej ilości znamion na ciele (więcej niż 100) ma wpływ zdrowie.

Badacze dowiedli przede wszystkim, że skóra takich osób jest mniej narażona na przedwczesne starzenie a kości odporniejsze są na osteoporozę lub kruchość ze względu na większą gęstość tkanki kostnej.

Zdaniem naukowców, duża ilość znamion może wiązać się także z silniejszymi mięśniami, zdrowszym wzrokiem i lepszą kondycją serca.

Na razie naukowcy nie potrafią jednoznacznie wyjaśnić wykrytych zależności. Przypuszczają, że wszystko to zasługa telomerów, czyli końcówek chromosomów chroniących łańcuchy DNA przed błędami w kopiowaniu, które to są dłuższe u osób z dużą ilością pieprzyków.

– Prawdopodobnie takie zależności związane są z układem genetycznym takich osób, który to determinuje powstawanie znamion – przypuszcza dermatolog Katarzyna Łoza. Zwraca uwagę jednocześnie, że w całym tym badaniu chodzi właśnie o pieprzyki uwarunkowane genetycznie a nie te, które pojawiają się na skutek dużej ekspozycji ciała na słońce. – Nie warto więc spędzać na słońcu dużo czasu z nadzieją, że tych pieprzyków pojawi się więcej, a tym samym skóra będzie się wolniej starzeć – podkreśla dermatolog.

Aby wiedzieć więcej wysłuchaj całości rozmowy. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skóra nie lubi lata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 22:34
Ogórek, sok z cytryny, kisiel, czyli jak latem " dopieszczać" naszą skórę - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska - Sura w "Magazynie Medycznym".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne życie z łuszczycą

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 13:12
Rano smaruję się cały, przyklejam na to koszulę i idę do pracy - tak o swoim życiu mówi pacjent z łuszczycą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A ty pokaż swoje nogi

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 13:50
Nogi to temat szczególnie ważny gdy pogoda się poprawia i rosną temperatury. Przygotowaliśmy kilka porad, jak szybko przywrócić im witalność.
rozwiń zwiń