Polska tonie w śmieciach. Jak temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:50
- Statystyczny Polak tworzy około 360 kilogramów śmieci rocznie - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Co możemy zrobić, żeby produkować mniej śmieci i być bardziej przyjaznym środowisku?
Audio
  • Co możemy zrobić, aby produkować mniej śmieci i być "eko"? (Czwórka/4 do 4)
Polacy wciąż się uczą sortowania odpadów
Polacy wciąż się uczą sortowania odpadówFoto: Glow Images/East News

Według Sławomira Brzózki z Fundacji Nasza Ziemia, na rynku podejmowane są różne działania, aby ograniczyć ilość produkowania śmieci. - Każdy producent towaru, który posiada opakowanie, jest zainteresowany tym, żeby było ono jak najbardziej atrakcyjne. Jednocześnie działy zaopatrzenia i dyrektor finansowy bardzo dbają o to, aby opakowanie było minimalizowane - mówi ekspert.

Czytaj także: Polacy żyją ekologicznie? "Staramy się"<<<

Gość Czwórki twierdzi, że pierwsza połowa lat 90. w Polsce to był moment, kiedy można było od strony legislacyjnej zapanować nad niechcianymi opakowaniami na przykład torebkami "foliówkami”. Brzózek wyjaśnia, że zostały one dopuszczone do obrotu na rynku i nie byłoby problemu, gdybyśmy umieli nimi zagospodarować na przykład poprzez recykling. - Myśmy nie żyli w kulturze jednorazowych rzeczy. Nagle je dostaliśmy i w naszym trybie postępowania stworzyliśmy hałdy śmieci - mówi rozmówca Piotra Firana.

W ostatnim czasie modnym stało się bycie "eko". Jednak czy na pewno wiemy, co to tak naprawdę oznacza? Według Sławomira Brzózki ekologia to jest nauka o zależnościach w ekosystemach. - Kolokwialnie mówiąc o tym terminie mamy na myśli, że coś jest przyjazne środowisku, czyli takie, które w efekcie całego swojego oddziaływania, ma na nie niewielki wpływ - mówi ekspert i wyjaśnia, że w przypadku "foliówek” nie chodzi o to, z czego są zrobione, ale o to, jak długo możemy z nich korzystać.

Zobacz też: Toyota Auris - ekologia w parze z ekonomią<<<

Segregacja śmieci wśród Polaków budzi wiele kontrowersji i wielu, pomimo rozporządzeń ze strony gmin, tego nie robi. - Segregujemy nie dlatego, że ktoś sobie tak wymyślił w Brukselii, ale dlatego, że na świecie zaczyna brakować surowców - wyjaśnia Brzózek.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ekologii i segregowania śmieci, zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Piotr Firan
Czytaj także

Firmy marketingowe czyhają na nasze dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:00
E-maile, telefony, smsy... firmy marketingowe zalewają nas różnymi ofertami, a my nie wiemy, jak się mamy od nich opędzić. Okazuje się, że często wszystko to dzieje się z naszej winy, ponieważ nie chronimy naszych danych osobowych z należytą dokładnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co czeka absolwentów zawodówek? Idzie lepsze!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 16:35
Jak wynika z raportu GUS aż 24 procent Polaków wyraża chęć i gotowość do pracy za granicą. Najczęściej wybierane kierunki to Wielka Brytania i Niemcy, a drugie z tych społeczeństw coraz szybciej się starzeje, w związku z czym sporo ofert zatrudnienia dotyczy opieki nad seniorami. Umiejętności w tym temacie są na wagę złota, a jakie inne zawody zyskują z każdym rokiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od nadmiaru bodźców, przez izolację, do schizofrenii. Jak nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:48
W środkach komunikacji miejskiej i na ulicach można codziennie spotkać tysiące osób ze słuchawkami na głowie, pogrążonych we własnych myślach. Czy to forma odcięcia od szarej rzeczywistości, potrzeba izolacji, prawdziwa pasja do muzyki, czy coś jeszcze innego?
rozwiń zwiń