Nowy Jork według Miki Urbaniak

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 17:31
Miasto jest magiczne, a z punktu widzenia artysty bardzo inspirujące – mówi artystka, której nowa płyta właśnie powstaje i ma się ukazać jesienią.
Audio

Nowy Jork to cały świat w jednym miejscu – mówi Mika Urbaniak, piosenkarka, córka legendy polskiego jazzu – saksofonisty i skrzypka Michała Urbaniaka. Miasto przyciąga wszystkich spragnionych sukcesu – biznesmenów, artystów, wizjonerów. Choć zatem większość nowojorczyków to przyjezdni, stanowią wielką rodzinę.

– Ludzie pomagają sobie nawzajem, są bardzo otwarci, można poznać kogoś w metrze czy na ulicy i po chwili rozmowy być już jego przyjacielem – mówi gość Czwórki. Czy to nie nadmiar ufności? A może po prostu rodzaj towarzyskiej „fasady”, odmiana grzeczności, rodzaj wielkomiejskiej etyki życia codziennego?

Większość mieszkańców Nowego Jorku nie przyszła na świat w tym mieście. Pochodzą z innych stanów, z innych krajów. Wielu to uchodźcy. Wszyscy przyjechali do Nowego Jorku z nadzieją na lepsze życie. W tym sensie wszyscy są dla siebie rodziną – tłumaczy urodzona w Nowym Jorku Mika Urbaniak.

Otwartość nowojorczyków idzie w parze z wielką tolerancją dla cudzej inności. Żyjąc w zbiorowości tak zróżnicowanej narodowościowo, etnicznie i kulturowo, są oswojeni z wszelkimi „wariactwami” nieskończenie bardziej niż na przykład Polacy – mówi Mika Urbaniak.

Z punktu widzenia artysty ta różnorodność ma jednak istotny minus: sprawia, że trudniej się „wybić”. Mika Urbaniak potwierdza, że stereotyp, jakoby każda nowojorska kelnerka była niespełnioną aktorką czy piosenkarką, nader często znajduje pokrycie w rzeczywistości.

Mika Urbaniak nagrywa właśnie nową płytę. Album ma się ukazać jesienią. 16 marca w stołecznym Och-Teatrze artystka zagra koncert z towarzyszeniem grupy June.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik i Eweliny Grygiel z Miką Urbaniak. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziewczyna, która kocha siebie słuchać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 15:24
Rzeźbiła, pisała, kręciła filmy. W końcu pozazdrościła siostrze, mamie i tacie i postanowiła rozpocząć karierę muzyczną. O muzyce rodem ze snu mówiła w Czwórce Kasia Urbaniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modnie, bo tak jak w kinie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 12:54
Modę na lotnicze kurtki zawdzięczamy "Psom", na mokasyny – bohaterom "Blues Brothers", a na długie płaszcze – "Matrixowi" - tłumaczy stylista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz zespół? Wypromuj go sam

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 15:46
Studenci zarządzania z Warszawy z myślą o młodych kapelach przygotowali program "MyEnterprise: The Band". Chcą uczyć młodych muzyków, jak wyjść z podziemia i zarabiać na muzyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DJ Friction vs Camo & Krooked – “Stand Up”

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 18:14
"Stand Up” to jeden z najciekawszych utworów d'n'b ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stasiak: Bywam vintage

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 12:42
Postrach fanów odzieżowego oldschoolu zapewnia, że w piosence "Ja chcę być vintage" nie szydzi z ich gustu, a jedynie dobrodusznie się nabija.
rozwiń zwiń