Home stager odpicuje ci dom

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 16:02
Można powiedzieć, że kreujemy sceny dla potencjalnych klientów, by oglądając nieruchomość mieli oni świadomość danego wnętrza i jego możliwości – tłumaczy Maria Semczyszyn, home stager.
Audio

– Home stager to inaczej mówiąc stylista nieruchomości lub podrasowywacz wnętrz – tłumaczy Maria Semczyszyn, dyrektor generalny firmy Home Stagers Network Polska. O tej nietypowej profesji, która w Stanach Zjednoczonych znana jest już od lat siedemdziesiątych, a w Polsce zyskuje dopiero popularność mówiła ona w audycji "Pod lupą".

Praca home stagera polega na przygotowaniu nieruchomości do wynajmu lub sprzedaży. Jak tłumaczy gość Czwórki, na początku robi on dokumentacje zdjęciową każdego pomieszczenia. Później na jej podstawie tworzy plany zmian, jakich wymaga lokum.

– Home staging nie może zostać przeprowadzony chaotyczne. Zawsze trzeba się zastanowić, czego wymaga dana nieruchomość a także, dla jakiej grupy docelowej jest szykowana – wyjaśnia Maria Semczyszyn. Dopiero na podstawie takiej analizy podejmowane są decyzje odnośnie tego, co trzeba zmienić, co poprawić a co zlikwidować.

Taki plan może zostać zrealizowany samodzielnie przez właściciela – wtedy koszt usługi będzie tańszy, jak i przez home stagera. Jednak tylko w przypadku wyboru drugiej opcji mamy pewność poprawnie przeprowadzonego home stagingu. – Wtedy klient wie, że kolory są spójne a wnętrze wygląda jak z magazynu – mówi gość "Pod lupą".

Aby wykonywać zawód home stagera nie potrzeba specjalnego wykształcenia, lecz konkretnych umiejętności. – Przede wszystkim trzeba rozumieć przestrzeń i umieć dobierać kolory – podkreśla Maria Semczyszyn. Istotna jest także kreatywność. Jak tłumaczy gość Justyny Dżbik, bez niej nie uda się "powiązać" ze sobą mebli i akcesoriów w taki sposób żeby stanowiły jeden wspólny byt – wyjaśnia.

Gość "Pod lupą" zwraca uwagę, by nie mylić home stagingu z architekturą wnętrz. – W swojej pracy bardziej używamy metodologii związanej ze scenografią niż architekturą. Można powiedzieć, że ustawiamy sceny dla potencjalnych klientów, by oglądając nieruchomość mieli oni świadomość danego wnętrza i jego możliwości – puentuje Maria Semczyszyn.

Jeśli chcesz wiedzieć ile kosztuje usługa oferowana przez home stagera, ile czasu potrzebuje on na odnowienie domu i mieszkania czy Home staging naprawdę się opłaca, wysłuchaj całości rozmowy Justyny Dżbik z Marią Semczyszyn. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Zbudują dom dzięki internetowi!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 08:52
Rodziny Fornalczyków nie złamała ani bieda, ani choroba dziecka. Postanowili walczyć o swoje marzenia - nowy dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybuduj sobie domek z gliny

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:00
Od jakiegoś czasu na całym świecie, również w Polsce, panuje moda na poznawanie tajników samodzielnego budowania domów z materiałów naturalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowe budowle: statek kosmiczny i czajnik

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 12:06
– Ludzka wyobraźnia nie zna granic, a owocem tego są przedziwne budowle, które bardzo często nie są ładne, ani praktyczne, ale przyciągają uwagę swoją odmiennością – mówiła w audycji "Bed and Breakfast" Ola Jasińska, dziennikarka Czwórki.
rozwiń zwiń