Idea rządu otwartego: by władza nie miała kompleksów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 17:18
- "Otwarty rząd" to koncepcja władzy przejrzystej, takiej, która bez kompleksów może włączyć obywateli do współrządzenia – tłumaczy ekspert Czwórki. – Chodzi o to, by ludzie mieli wpływ na to, jak decyzje są podejmowane.
Audio

Ta inicjatywa pojawiła się w Polsce za sprawą Amerykanów. Partnerstwo rządowo-społeczne zapoczątkował w 2011 roku prezydent USA, Barrack Obama.

– Jego inicjatywa to ogólnoświatowy ruch różnych państw, którym idea otwartego rządu jest bliska i będą chciały zobowiązać się do tego, by  być bardziej otwartymi, przejrzystymi i jawnymi – tłumaczy w Czwórce Krzysztof Izdebski ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. – Z jednej strony mamy więc Stany Zjednoczone i Brazylię a z drugiej – Mołdawię i Armenię. Dużo krajów z różnym poziomem przejrzystości, ale z tą wspólną cechą, że ta przejrzystość jest dla nich ważna.

Polski niestety w tym klubie nie ma. – Polski rząd nie podjął decyzji o tym, by przystąpić… - tłumaczy Izdebski. – Formalnie odbywa się to w ten sposób, że deklaruje chęć przystąpienia do tego partnerstwa, wysyłając list intencyjny. Jednocześnie zobowiązuje się, że wspólnie, na przykład z organizacjami pozarządowymi, opracuje plan działań na rzecz wprowadzenia idei otwartego rządu.

 

Zasady, jakich należy przestrzegać, każdy kraj właściwie ustala sobie sam. Dowiedz się więcej m.in. o problemach Czech i pozostałych krajów, które "wpadły w pułapkę" swoich własnych ustaleń, słuchając całej rozmowy z Krzysztofem Izdebskim z audycji "Pod lupą".

(kd)

Czytaj także

Modelowa rola lidera

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 17:51
- Nie każdy się nadaje na przywódcę, ale są ludzie, którym można odblokować ku temu predyspozycje - mówił w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat na kłamstwie stoi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 15:36
Są małe i niewinne, ale też takie, które ukryć mają bolesną lub niewygodną prawdę. Stały gość Czwórki Miłosz Brzeziński udowadniał w audycji "Pod lupą”, że kłamstwo wpisane jest w ludzką naturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agresja ma płeć: jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 16:02
Wśród zwierząt samice częściej atakują inne samice niż samców. U ludzi jest podobnie. Męska agresja jest, zdaniem eksperta Czwórki, ukierunkowana przeciwko systemowi, wspólnemu wrogowi, a kobieca – wobec innych kobiet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie lubimy naszej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 18:04
- Małe zarobki, rutyna, nadmiar obowiązków, szczegóły z życia rodzinnego, którymi chętnie dzielą się koleżanki - odpowiadali słuchacze Czwórki. - Nie da się pracować, gdy nie widzi się efektów swojej wysiłku. To frustrujące - sugeruje ekspert.
rozwiń zwiń