Śladami "Zbrodni i kary"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 18:22
Choć od czasów powstania powieści miasto zmieniło się właściwie nie do poznania, duch Raskolnikowa wciąż unosi się nad Petersburgiem, do którego udaliśmy się w podróżniczym cyklu Czwórki.
Audio

- Miasto przetrwało wojnę, więc niektóre budynki się zachowały. Właściwie wszędzie w centrum atmosfera "Zbrodni i kary" jest odczuwalna - opowiada w Czwórce Maria Chekaleva-Demidovskaya, rzecznik prasowy ambasady Rosji w Polsce. - Organizowane są także specjalne wycieczki, w ramach których można odwiedzić miejsca, z którymi związany był Dostojewski, albo prześledzić drogę Raskolnikowa.

Zwłaszcza, że - zdaniem gościa Czwórki - Petersburg rodem z powieści Dostojewskiego można zobaczyć także dziś. - Gdy w szkole uczyliśmy się o "Zbrodni i karze", mogliśmy z książką pod pachą przebyć "trasę" Raskolnikowa, niemal licząc kroki, i wszystko się zgadzało - opowiada Chekaleva-Demidovskaya, która pochodzi z tego miasta. - Podczas takiej wyprawy zobaczymy nie tylko odnowione budynki i biurowce, ale także bardzo stare kamienice.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Najbardziej znane adresy w Petersburgu to te, pod którymi mieszkał Dostojewski. A jest ich ponad 20! Akcja "Zbrodni i kary" toczy się jednak głównie wokół Placu Siennego. - Wówczas były to obrzeża Petersburga, dlatego cały przestępczy półświatek zagnieździł się właśnie tam, a wszystkie mroczne postacie z książki mieszkają w tych okolicach - opowiada Chekaleva-Demidovskaya. - Dziś Plac Sienny też istnieje, ale to właściwie centrum miasta, ładny zakątek, w którym są zarówno bardzo nowoczesne kompleksy handlowe, jak i mnóstwo maleńkich kawiarenek.
Dowiedz się więcej o turystycznych atrakcjach Petersburga, słuchając rozmowy z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subiektywny kulinarny przewodnik po Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 18:47
Stolica Francji to nie tylko piękne zabytki, niezwykłe pejzaże, ale także… mnogość przeróżnych restauracji, barów i knajpek, serwujących dania z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia Północna kusi turystów Groblą Olbrzyma

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 05:58
Niezwykłe bazaltowe słupy, 300-letni wiszący most, ruiny zamku, stojące na samym brzegu klifu - na turystów w Irlandii Północnej czekają naprawdę niesamowite atrakcje.
rozwiń zwiń