W Madrycie korki są o czwartej rano!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 16:11
Stolica Hiszpanii to miejsce, w którym życie rozpoczyna się o 22.00, trwa do późnych godzin nocnych, a nawet wczesnoporannych. Wszystko to przez ruch kontrkulturowy powstały pod koniec lat 70.
Audio

- Madryt w latach 80. był stolicą movidy - mówi Magda Śliwka z Instytutu Cervantesa. - Duch tej kontrkultury jest ciągle żywy. W Madrycie nadal królują hasła "Żyjmy tu i teraz", "Wszyscy jesteśmy artystami", "Domagamy się przygody". Mieszkańcy miasta potrafią się bawić.
Pod koniec lat 70. kulturalne życie Madrytu "przejmują" takie postaci, jak Pedro Almodovar, Iván Zulueta, Agatha Ruiz de la Prada, czy Alberto Garcia Alix. Króluje muzyka rockowa. Wszyscy artyści tworzą klimat movidy, a Pedro Almodovar nazywa jedną ze słynnych w owym czasie dyskotek uniwersytetem ruchu.
Aby spędzić ciekawy wieczór w Madrycie, najlepiej zacząć się szykować do wyjścia około 21.00. Na początek warto wybrać się do jednego spośród półtora tysiąca istniejących barów tapas. Ciekawostką jest, że niektóre z miejsc serwujących tradycyjne hiszpańskie przekąski funkcjonują już ponad 100 lat!

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>
Po nocy pełnej wrażeń w Madrycie nie wypada przesypiać dni. Na hiszpańskich ulicach czeka na nas wiele atrakcji - warto zboczyć z tradycyjnych ścieżek wydeptanych przez turystów i wybrać się na rastro - pchli targ, na sztukę teatralną do kościoła, do "Płonącego domu" albo do rzeźni. Więcej o tych tajemniczych miejscach w audycji "4 do 4", której gościem była Magda Śliwka.

Zapraszamy również do wysłuchania materiałów: Anny Depczyńskiej o czarze madryckich parków i Kasi Kornet o Katalonii.

(pj)Czytaj także

Od Kolumba po największe targi żeglarskie w Europie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 17:46
Okazuje się, że Włochy to nie tylko Rzym, albo piękne plaże. Jest tam mnóstwo niezwykłych atrakcji turystycznych, jak choćby dom Krzysztofa Kolumba. Czwórka zaprasza do urokliwego regionu, jakim jest Liguria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko 1/3 turystów interesuje widok z Mont Saint Michel

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 16:18
Mont Saint Michel to najczęściej odwiedzane miejsce w Normadii. Kamienne domki i urok wąskich uliczek sprawiają, że wielu zapomina, by zobaczyć panoramę z samej góry miasteczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bretania: ojczyzna Asterixa i Obeliksa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 18:20
Powinien ją odwiedzić każdy, kto lubi klimat tajemnicy. To region o bardzo indywidualnym charakterze, właśnie tu znajduje się 1/3 francuskich latarni morskich.
rozwiń zwiń