Polskie Radio
Section05
Normandia

80 lat po D-Day. Francuski historyk: Polacy odegrali istotną rolę w bitwie o Normandię

Dziś mija 80. rocznica D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w Normandii podczas drugiej wojny światowej. W tej największej operacji desantowej w historii wojen uczestniczyli żołnierze z 11 krajów, w tym z Polski - przypomina w rozmowie z Polskim Radiem francuski historyk polskiego pochodzenia Jacques Wiacek. Podkreśla, że Polacy odegrali istotną rolę w trzymiesięcznej bitwie o Normandię, która doprowadziła do upadku III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski historia Europy Francja

TYLKO U NAS D-Day. Polacy w Normandii. Posłuchaj ich wspomnień

W historii Polski wiele było przypadków, kiedy brat musiał stawać wbrew własnej woli naprzeciwko brata po dwóch stronach barykady. Podobnie było w Normandii, gdzie u boku aliantów walczyli lotnicy i marynarze, a po drugiej stronie byli wcieleni siłą do Wehrmachtu mieszkańcy Pomorza i Śląska. Dla tych ostatnich otwarcie zachodniego frontu w Europie było szansą na przedostanie się do polskiego wojska. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Stanisław Maczek Bartłomiej Makowski

Rosja obecna na 80. rocznicy D-Day? "Oburzająca wiadomość"

Według informacji francuskiego radia Europe1 Rosja ma zostać zaproszona na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę lądowania sił alianckich w Normandii podczas II wojny światowej. Ta skandaliczna decyzja ma zostać podjęta, mimo że Rosja wciąż atakuje Ukrainę, dążąc do podbicia tego państwa, i dokonuje zbrodni na ludności cywilnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Francja Europa wojna 2024 wojna na Ukrainie