Poczuj się jak Indiana Jones w Bośni i Hercegowinie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 20:30
Na Bałkanach wciąż jest bardzo dużo do odkrycia. W przeciwieństwie do obszarów turystycznych, jak Czarnogóra, w Bośni i Hercegowinie mnóstwo jest jeszcze skarbów.
Audio

Żeby zobaczyć najprawdziwsze piramidy wcale nie trzeba przemierzać połowy globu ziemskiego i udawać się w podróż do Egiptu. Wystarczy wybrać się w góry… Bośni i Hercegowiny. Choć zdaniem naukowców tamtejsze formy z piramidami mają niewie wspólnego, jest co oglądać.

- Archeolodzy zaczęli interesować się tymi piramidami - opowiada Piotr Dyczek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej. - Rychło okazało się, że całe to sensacyjne odkrycie nie ma podstaw archeologicznych. To nie są konstrukcje wykonane ludzką ręką, stworzyła je sama przyroda.

Niezwykłym, zdaniem wielu, zakątkiem Bośni i Hercegowiny jest także miasto Mostar, położone na stromych brzegach doliny rzeki Neretwy. - Jest piękne, ze średniowieczną zabudową, dotkniętą przez ostatnią wojnę - opowiada  Witold Muchowski, z klubu podróży Horyzonty. - Odbudowano je jednak i w tej chwili jest to perła architektury.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

Legendarny jest także niezwykły kamieny most, od którego miasto to wzięło swoją nazwę. – Warto zostać w jego okolicy na dłużej, pospacerować po nim o każdej porze dnia i nocy, niekoniecznie z przewodnikiem w ręku – mówi Muchowski. – Wystarczy chłonąć atmosferę, obserwując choćby chłopców, którzy skaczą z tego mostu do rzeki, co też jest ponoć tamtejszą tradycją.

Dowiedz się więcej o Bośni i Hercegowinie, słuchając nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaliningrad: miasto, które potrafi zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 16:35
Kiedyś, zdaniem wielu, było to jedno z największych i najpiękniejszych miast Europy. Zdaniem wielu, historyczne nawałnice, które przetoczyły się przez Kaliningrad nie zmniejszyły jego uroku ani trochę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fryzja kusi spacerami po dnie morza

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 17:46
To jedna z głównych atrakcji turystycznych tej holenderskiej prowincji. Warto jednak pamiętać, by przyjemności tej oddawać się nie dłużej niż przez sześć godzin.
rozwiń zwiń