Grasse: miasto, które porywa zapachem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 17:04
Grasse, miasteczko we francuskiej Prowansji, kojarzy się głównie z… zapachem. To tam właśnie powstała powieść "Pachnidło" oraz jej filmowa adaptacja. Dziś wciąż wśród wąskich uliczek można poznać sekret tworzenia doskonałych perfum.
Audio

Film pt. "Pachnidło" uczynił z małego miasteczka miejsce znane całemu światu. – Mamy jednego z ciekawszych bohaterów współczesnej literatury, czyli Jana Baptystę – opowiada Michał Walkiewicz, krytyk filmowy z portalu Filmweb.pl. – Jest brzydki i ta jego brzydota kontrastuje z tym, że jest artystą i szuka doskonałego zapachu perfum. Oczywiście dochodzi do wniosku, że może go wydestylować wyłącznie z ciał dziewic, które uprzednio należy zabić.

Początki perfumiarskiej tradycji w Grasse sięgają jednak aż średniowiecza. – To miasto tak naprawdę już od XIII w. żyło zapachem i do dziś wszystko w nim kręci się wokół zapachu – opowiada Francuz David Gaboriaud, mieszkający w Polsce.

Dziś, jak donosi gość Czwórki, kwiatów, niezbędnych do produkcji perfum, jest już w mieście dużo mniej, a lokalni przedsiębiorcy stawiają na perfumy syntetyczne. To jednak nie oznacza, że przyjeżdżając do Grasse po raz pierwszy nie czuje się, że to prawdziwa stolica zapachu. – Wśród małych, średniowiecznych uliczek wciąż stoją domy, w których można nauczyć się trudnej sztuki tworzenia perfum - od zbierania kwiatów do zamykania zapachu w butelce – mówi Gaboriaud. – A perfumy "własnej roboty" można potem zabrać ze sobą.

Poznaj tajemnice innych zakątków świata >>>

W różnej maści zakładach perfumeryjnych w Grasse pracuje blisko 3 tys. ludzi. – Miasto głównie z tego żyje – mówi gość Czwórki. – Ale słynie też z wielu innych rzeczy, na przykład z tego, że kiedyś zatrzymał się tu Napoleon.

Dowiedz się więcej, słuchając nagrań z audycji "4 do 4", załączonych do materiału.

(kd)

Czytaj także

Fryzja kusi spacerami po dnie morza

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 17:46
To jedna z głównych atrakcji turystycznych tej holenderskiej prowincji. Warto jednak pamiętać, by przyjemności tej oddawać się nie dłużej niż przez sześć godzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poczuj się jak Indiana Jones w Bośni i Hercegowinie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 20:30
Na Bałkanach wciąż jest bardzo dużo do odkrycia. W przeciwieństwie do obszarów turystycznych, jak Czarnogóra, w Bośni i Hercegowinie mnóstwo jest jeszcze skarbów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarodziejski szlak białych miast

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 17:22
Andaluzja ma dla nas wiele niespodzianek jedną z nich jest ten szlak. Mieszkańcy miasteczek co roku rywalizują, kto najpiękniej pomaluje swój dom... na biało.
rozwiń zwiń