"Wigilijny klimat ma w sobie coś z Zaduszek"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 15:38
Sushi w zastępstwie karpia, dobry film zamiast pasterki, ewentualnie opłatek w cieniu egzotycznej palmy. To rewolucja w świętowaniu czy narodziny naszej nowej, świeckiej tradycji?
Audio
  • Posłuchaj sondy ulicznej pod hasłem "Jak spędzamy Boże Narodzenie"
  • Dawno zapomniane obyczaje tropiła Beata Kwiatkowska
  • O przywiązaniu do tradycji dyskutują eksperci i słuchacze. Posłuchaj co działo się w audycji "4 do 4"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Z najnowszych badań wynika, że w wolne od pracy dni wolimy odpoczywać niż celebrować świąteczne zwyczaje. Stąd coraz większa popularność bożonarodzeniowych wypadów do ciepłych krajów, wielkanocnych pobytów w SPA i sylwestra spędzanego... przed telewizorem.

- Gdyby się głębiej zastanowić, to doszlibyśmy do wniosku, że dla każdego z nas tradycja jest czymś innym i bardzo często większą wagę do niej zaczynamy przywiązywać dopiero w okresie przedświątecznym - wyjaśnia Łukasz Smyrski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. - I choć ostatnio to niezbyt popularny pogląd, to ja uważam, że tradycja ma się w naszym kraju całkiem nieźle.

Tegoroczne święta ponad połowa Polaków zamierza spędzić z najbliższymi, bo też większość z nas uważa Boże Narodzenie nie za święto kościelne, lecz rodzinne. - Na Boże Narodzenie nakłada się bardzo dużo kontekstów: chrześcijańskich, przedchrześcijańskich i ponadreligijnych - mówi gość Czwórki. - Bo to święto obchodzi większość ludzi na całym świecie, niezależnie od tego, w co wierzą i gdzie mieszkają.   

Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych deklaruje stosunkowo duży odsetek Polaków. Na ogół wciąż jeszcze pamiętamy o tym, by w Wigilię podzielić się opłatkiem i ubrać w domu choinkę, przygotować tradycyjne potrawy na stół wigilijny. - Wbrew pozorom tradycja wcale nie jest stała i niezmienna, choć są pewne obyczaje, które trwają od wielu pokoleń w nienaruszonej formie. A to, że coraz rzadziej śpiewamy kolędy, nie wynika z faktu, że zapominamy o tradycji, lecz z ogólnego poziomu edukacji muzycznej, a właściwie kompletnego jej braku - kończy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego.   

Jak spędzamy Boże Narodzenie, co najbardziej lubimy w świątecznej tradycji, na czym polegają świąteczne stereotypy i dlaczego Wigilia przypomina Zaduszki, dowiesz się, słuchając nagrania z audycji "4 do 4" oraz materiałów przygotowanych przez Beatę Kwiatkowską.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duma bez uprzedzenia. Śladami Jane Austen w Bath

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 17:56
Kąpiel w Bath i kilka tajemnic z życia Jane Austen. Bo Anglia tylko nie tylko Sex Pistols, Big Ben i Londyn, o czym przypomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzież bardziej boi się ciąży niż HIV

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 06:20
W Polsce zdiagnozowano już prawie 16 tysięcy osób zarażonych tym wirusem. Szacuje się, że osób nieświadomych swojego zakażenia może być nawet 3 razy więcej. To syndrom "strachu przed wiedzą" uniemożliwia wykonanie testu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papierosy w Polsce zabijają co roku 80-tysięczne miasteczko...

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 15:30
Już od dwóch lat palacze nie mogą swobodnie sięgnąć po papierosa w żadnym lokalu. Przeciwnicy "dymka" chcą iść o krok dalej: wprowadzić całkowity zakaz. Mówią, że to z troski o palacza.
rozwiń zwiń