"Wigilijny klimat ma w sobie coś z Zaduszek"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 15:38
Sushi w zastępstwie karpia, dobry film zamiast pasterki, ewentualnie opłatek w cieniu egzotycznej palmy. To rewolucja w świętowaniu czy narodziny naszej nowej, świeckiej tradycji?
Audio
  • Posłuchaj sondy ulicznej pod hasłem "Jak spędzamy Boże Narodzenie"
  • Dawno zapomniane obyczaje tropiła Beata Kwiatkowska
  • O przywiązaniu do tradycji dyskutują eksperci i słuchacze. Posłuchaj co działo się w audycji "4 do 4"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Z najnowszych badań wynika, że w wolne od pracy dni wolimy odpoczywać niż celebrować świąteczne zwyczaje. Stąd coraz większa popularność bożonarodzeniowych wypadów do ciepłych krajów, wielkanocnych pobytów w SPA i sylwestra spędzanego... przed telewizorem.

- Gdyby się głębiej zastanowić, to doszlibyśmy do wniosku, że dla każdego z nas tradycja jest czymś innym i bardzo często większą wagę do niej zaczynamy przywiązywać dopiero w okresie przedświątecznym - wyjaśnia Łukasz Smyrski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. - I choć ostatnio to niezbyt popularny pogląd, to ja uważam, że tradycja ma się w naszym kraju całkiem nieźle.

Tegoroczne święta ponad połowa Polaków zamierza spędzić z najbliższymi, bo też większość z nas uważa Boże Narodzenie nie za święto kościelne, lecz rodzinne. - Na Boże Narodzenie nakłada się bardzo dużo kontekstów: chrześcijańskich, przedchrześcijańskich i ponadreligijnych - mówi gość Czwórki. - Bo to święto obchodzi większość ludzi na całym świecie, niezależnie od tego, w co wierzą i gdzie mieszkają.   

Kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych deklaruje stosunkowo duży odsetek Polaków. Na ogół wciąż jeszcze pamiętamy o tym, by w Wigilię podzielić się opłatkiem i ubrać w domu choinkę, przygotować tradycyjne potrawy na stół wigilijny. - Wbrew pozorom tradycja wcale nie jest stała i niezmienna, choć są pewne obyczaje, które trwają od wielu pokoleń w nienaruszonej formie. A to, że coraz rzadziej śpiewamy kolędy, nie wynika z faktu, że zapominamy o tradycji, lecz z ogólnego poziomu edukacji muzycznej, a właściwie kompletnego jej braku - kończy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego.   

Jak spędzamy Boże Narodzenie, co najbardziej lubimy w świątecznej tradycji, na czym polegają świąteczne stereotypy i dlaczego Wigilia przypomina Zaduszki, dowiesz się, słuchając nagrania z audycji "4 do 4" oraz materiałów przygotowanych przez Beatę Kwiatkowską.

kul

Czytaj także

Duma bez uprzedzenia. Śladami Jane Austen w Bath

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 17:56
Kąpiel w Bath i kilka tajemnic z życia Jane Austen. Bo Anglia tylko nie tylko Sex Pistols, Big Ben i Londyn, o czym przypomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzież bardziej boi się ciąży niż HIV

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 06:20
W Polsce zdiagnozowano już prawie 16 tysięcy osób zarażonych tym wirusem. Szacuje się, że osób nieświadomych swojego zakażenia może być nawet 3 razy więcej. To syndrom "strachu przed wiedzą" uniemożliwia wykonanie testu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papierosy w Polsce zabijają co roku 80-tysięczne miasteczko...

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 15:30
Już od dwóch lat palacze nie mogą swobodnie sięgnąć po papierosa w żadnym lokalu. Przeciwnicy "dymka" chcą iść o krok dalej: wprowadzić całkowity zakaz. Mówią, że to z troski o palacza.
rozwiń zwiń