"Ptaki śpiewają tam tak, jak wtedy, gdy narodził się Jezus"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 16:58
Mołdawia to nie jest ulubiony kierunek wakacyjnych wojaży Polaków. – Tymczasem jest tam mnóstwo do zwiedzania, a przy tym jest niewielu turystów, więc można spokojnie odpocząć – opowiada Vasile Scura, który od wielu lat mieszka w Warszawie, ale z Mołdawią wciąż ma kontakt.
Audio

Warto wybrać się choćby nad rzekę Prut, która płynie przy granicy rumuńsko-mołdawskiej i, zdaniem gościa Czwórki, jest najczystsza w Europie. - Rano nad jej brzegami ptaki śpiewają tak pięknie, jak śpiewały chyba tylko chóry aniołów, gdy narodził się Jezus - mówi gość Czwórki. - Aż nie chce się wstawać z łóżka.

Coś dla siebie znajdą tu także ci, którzy lubią spacerować po starych, kamiennych budowlach. – Bardzo dużo jest w Mołdawii twierdz – mówi Scura. – Nad samą rzeką Dniestr stoją cztery, dwie na północy i dwie na południu.

Najciekawsze miejsca na świecie >>>

W jednej z nich w Soroki, mieszkają Cyganie. – Prawdziwi, jak z filmów, jeżdżą na koniach, tańczą… warto ich odwiedzić i to zobaczyć – mówi gość Czwórki.

Polacy znają jednak Mołdawię głównie dzięki Monastyrom, wykutym w skałach. To podobno jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Zamieszkujący je mnisi mnisi żyją prawie tak samo jak 700 lat temu, kiedy tu się sprowadzili.

Dowiedz się więcej o historii i urokach Mołdawii, słuchając nagrań całej rozmowy z gościem Czwórki i materiału reporterskiego z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdroża i zamarznięte rzeki Syberii. "To pierwotny świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 17:05
- Syberia to jest "dzikość", "bezmiar przestrzeni" – opowiada w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, podróżnik i reporter. – To ziemia, jak sprzed pojawienia się człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż krwawy i okrutny. Sprawdź na własne oczy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 19:04
Stolica Francji przyciąga turystów głównie romantycznym klimatem. Tymczasem druga twarz Paryża jest znacznie bardziej mroczna i przerażająca.
rozwiń zwiń