Paryż krwawy i okrutny. Sprawdź na własne oczy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 19:04
Stolica Francji przyciąga turystów głównie romantycznym klimatem. Tymczasem druga twarz Paryża jest znacznie bardziej mroczna i przerażająca.
Audio
  • Mroczna strona Paryża - rozmowa z Pauliną Walczak
  • Kinowe tytuły z Paryżem w tle – rozmowa z Łukaszem Muszyńskim z Filmweb.pl

Zdaniem Pauliny Walczak z Francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki odkrywanie mrocznych zakamarków Paryża jest coraz popularniejsze. Dlatego powstają nowe biura podróży, oferujące takie usługi. – Turyści zaczynają szukać czegoś nowego, znudziło im się oglądanie panoramy miasta z wieży Eiffla, czy spacerowanie po Polach Elizejskich – mówi gość Czwórki.

Okazuje się, że w Paryżu można przeżyć przygodę, na wspomnienie której poczujemy ciarki na plecach. Wystarczy odwiedzić choćby katakumby, w których na przełomie wieków XVIII i XIX gromadzono ludzkie szczątki, zabierane z likwidowanych cmentarzy.

– To jedna wielka miejska kostnica, znajdująca się 20 metrów pod centrum Paryża – mówi Walczak. – Pochowane są tam szczątki około 6 mln paryżan.

Najciekawsze miejsca na świecie >>>

Dawniej w tamtym miejscu znajdowały się kamieniołomy, z których wydobywano materiały do budowy miasta. Dziś, jak opowiada Walczak, wszędzie widać kości i szkielety, sama temperatura w katakumbach to tylko 14 stopni.

Dowiedz się więcej o słynnych katakumbach, a także o innych ciekawych miejscach, które poza wieżą Eiffla warto w Paryżu odwiedzić. Posłuchaj nagrań rozmów ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4", klikając w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Saksonia ma muzykę Wagnera i własne Muzeum Musztardy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:00
Tropikalne zoo w Lipsku, najpiękniejsza porcelana z Miśni, najsmaczniejszy piernik z Pulsnitz i Muzeum Musztardy. W kolejnym odcinku cyklu podróżniczego Czwórka zawitała do Saksonii, która w 2013 roku rozbrzmiewa muzyką Wagnera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła Dziura, Martwe Nietoperze i wody termalne przyciągają na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:15
Nie narciarstwo tylko speleologia przyciągają turystów do tego. A to i tak nie jedyne atrakcje naszych południowych sąsiadów. W naszym cyklu podróżniczym zaglądamy na i pod słowacką ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdroża i zamarznięte rzeki Syberii. "To pierwotny świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 17:05
- Syberia to jest "dzikość", "bezmiar przestrzeni" – opowiada w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, podróżnik i reporter. – To ziemia, jak sprzed pojawienia się człowieka.
rozwiń zwiń