Karnawał w Grecji: czekoladowa bitwa i wolna miłość

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 06:45
Najsłynniejszy jest w Wenecji, najbardziej widowiskowy w Rio, a w Grecji - najbardziej urokliwy. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na tegoroczny karnawał zapraszamy na południe Europy..
Audio
  • Zatańcz Zorbę z Beatą Kwiatkowską
  • Sprawdź jak wygląda greckie wesele
  • Etykieta turystyczna w Grecji, czyli co wypada, a co nie - sprawdzała Kasia Kornet
  • O karnawale w Grecji opowiada Nikos Vasileiadis

 - Tradycja karnawałowych zabaw sięga w Grecji czasów starożytnych i jest wyrazem zamiłowania mieszkańców tej części Europy do hucznego świętowania - tłumaczy Nikos Vasileiadis. - Kiedyś robili to w hołdzie Dionizosowi, przebierając się za satyrów i uprawiając wolną miłość. Dziś poprzestają głównie na przebierankach, choć i ta miłość i skłonność do kulinarnej rozpusty gdzieś tam jeszcze pobrzmiewa. 
Największy grecki karnawał odbywa się w Patras. To największe miasto na Peloponezie i drugi co do wielkości port w Grecji. Latem jest bazą wypadową do innych części Grecji i na wyspy, a zimą miejscem corocznej imprezy, która trwa prawie 2 miesiące.

Poznaj najciekawsze zakątki na ziemi i wybierz się z Czwórką dookoła świata > > >

 - Inne godne polecenia na ten czas greckie miejsca to Ksanti, Kreta i Ateny - wymienia gość Krzyśka Grzybowskiego. - Jeśli zaś marzy nam się karnawał we włoskim stylu to warto pojechać na Korfu, które przez to, że znajdowało się pod włoskimi wpływami zachowało tradycje wywodzące się z czasów świetności karnawałowych orszaków w Wenecji.   

 

karnawałowa
karnawałowa parada w greckim Patros


W ostatnią niedzielę karnawału we wszystkich miastach Grecji i w większości wiosek odbywają się parady, w których udział biorą grupy osób i tancerzy przebranych tematycznie. Nie wszyscy tańczą Zorbę, ale Beata Kwiatkowska postanowiła sprawdzić, czy trudno nauczyć się tych kroków oraz jak naprawdę wygląda wielkie greckie wesele. Wszystkiego dowiesz się słuchając jej materiałów oraz nagrania z audycji "4 do 4"
kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła podróż do "Krainy uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 14:30
Błękit wody miesza się z bielą plaż, tropikalna zieleń stanowi tło dla mnisich szat w kolorze szafranu i złotych posągów buddy. Do tego aromatyczna kuchnia i uśmiechnięci mieszkańcy. To wszystko sprawia, że Tajlandia wygląda jak najpiękniejszy sen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez karnawału ciężko byłoby przetrwać zimę"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:07
Kiedyś potrafiliśmy się bawić pięknie. Nawet, gdy czasy w naszej historii nie sprzyjały, bale karnawałowe się odbywały, a ludzie, odświętnie wystrojeni, zachowywali uśmiech na twarzach.
rozwiń zwiń