Szwedzkie metro to największa na świecie galeria sztuki pod ziemią

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:30
Dzika przyroda i piękne melodie - tego Szwedom zazdrości cała Europa. Postanowiliśmy sprawdzić na czym polega urok tej części świata i w podróżniczym cyklu Czwórki ruszyliśmy na drugą stronę Bałtyku.
Audio
  • Ela Burza na tropie konika z Dalarna
  • Dlaczego Sztokholm to "Wenecja Północy"? Posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4"
  • Poznaj szwedzki patent na muzyczne przeboje
  • Kasia Kornet sprawdziła jak Polakom mieszka się w Szwecji
Szwedzkie metro to największa na świecie galeria sztuki pod ziemią
Foto: Jonas Bergsten/Wikipedia/CC

Skaliste wysepki, które przypominają greckie wybrzeże, i stolica, o której mówi się, że to "Wenecja Północy" - kraj naszego sąsiada z drugiej strony Bałtyku kryje mnóstwo tajemnic i kusi różnorodną ofertą turystyczną. Laponia, parki narodowe Sarek oraz Padelanta przyciągają poszukiwaczy przygód z całego świata, natomiast południowe regiony są odwiedzane przez rodziny i wszystkich tych, którzy marzą o leniwym plażowaniu.

- Zwiedzanie najlepiej zacząć od stolicy - twierdzi Anna Zakrzewska, pilotka wycieczek z Koła Skandynawistyki SWPS. - A w Sztokholmie, oprócz wyznaczonych w przewodnikach punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć, są też inne. Według mnie bardziej interesujące. I tak proponuje spojrzeć na to miasto z perspektywy dachów domów mieszczących się na jednej z wysp. To całkowicie legalny i bardzo ekscytujący sposób zwiedzania. Równie ciekawie Sztokholm prezentuje się pod ziemią. Tamtejsze metro to nie tylko środek lokomocji, ale też największa na świecie podziemna galeria sztuki. Ze stu stacji mniej więcej połowa oddana została w ręce artystów.

Sztokholm to największe skandynawskie miasto, które leży na 14 wyspach, połączonych ze stałym lądem licznymi mostami. Położenie nad samą wodą gwarantuje przeróżne możliwości rozrywki: ponad 100 muzeów, kościołów i pałaców, które zachęcają do dłuższego pobytu.

 - Szwedzkie lato charakteryzuje się bardzo długimi dniami, widno jest nawet do 23.00 - mówi gość Krzyśka Grzybowskiego. - Ci, którzy nie lubią pieszych wycieczek, mogą podziwiać miasto w blasku księżyca...  pływając kajakiem. To jest bardzo popularna metoda spędzania wolnego czasu, zwłaszcza wśród ludzi młodych.

Odwiedź z Czwórką najciekawsze miejsca na świecie > > >

Oprócz pięknej przyrody i turystycznych atrakcji Szwecja ma jeszcze coś, czego możemy jej zazdrościć. A jest to zdolność do tworzenia pięknych melodii, które łatwo wpadają w ucho i na długo zostają w pamięci. Wymieniać można długo: The Knife, Robyn, José Gonzáles, Roxette i ABBA, która wkrótce doczeka się własnego muzeum na sztokholmskiej wyspie Djurgården.

Szczegóły tego przedsięwzięcia oraz uroków Szwecji zbadała ekipa "4 do 4". Znajdziesz je w plikach dźwiękowych dołączonych do artykułu.
kul

Czytaj także

Pippi Langstrump, trufle i rauksy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 17:38
Muzea na wolnym powietrzu oraz 200 średniowiecznych domów - w wakacyjnym cyklu podróżniczym popłynęliśmy tym razem na Gotlandię, "Wyspę Wikingów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Norwegia błękitna jest tylko na filmach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:40
"Krzyk" Muncha, Droga Trolli i zapierający dech w piersiach Geirangerfjord. W cyklu podróżniczym Czwórka dała się uwieść norweskim klimatom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Karyntii ze stoku zjedziesz wprost do termy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 16:00
Delikatne stoki, dużo słońca i śniegu, a do tego "alpejskie SPA"... Zima spędzona w Karyntii na długo pozostanie w pamięci. Dziś w cyklu podróżniczym sprawdziliśmy dlaczego warto odwiedzić Klagenfurt i Villach.
rozwiń zwiń