Norwegia błękitna jest tylko na filmach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:40
"Krzyk" Muncha, Droga Trolli i zapierający dech w piersiach Geirangerfjord. W cyklu podróżniczym Czwórka dała się uwieść norweskim klimatom.
Audio

- Skandynawia fascynowała mnie od zawsze - opowiada podróżnik Piotr Pustoła. - Kiedy nadarzyła się okazja, żeby spędzić tam wakacje więc postanowiłem natychmiast ją wykorzystać.
Wbrew temu, co najczęściej kojarzy nam się z północną Europą lato w Norwegii jest krótkie, ale intensywne i jasne. A to co najbardziej urzeka wszystkich turystów to bajeczne krajobrazy: - Pierwsza w oczy rzuciła mi się intensywna zieleń. Ten kolor niewiele miał wspólnego z chłodną, błękitną poświatą, którą zapamiętałem ze skandynawskich filmów.
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Norwegii jest umieszczony na liscie UNESCO turkusowy Geirangerfjord z majestatycznymi, ośnieżonymi szczytami górskimi, niezwykłymi wodospadami oraz bogatą roślinnością: - To naprawdę olbrzymi fiord, czyli wyłom w skale z jęzorem wodnym w środku - tłumaczy rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - A jego gigantyczne rozmiary pozwalają na to, żeby wpływały tam największe liniowce, w tym "Queen Mary".
Wybierając się na ten fjord warto zaplanować też zwiedzanie okolicznych wodospadów: Siedmiu Sióstr albo Ślubnego Welonu. Dodatkowymi atrakcjami będą: Droga Orłów, najbardziej stromy odcinek drogi, na którym znajduje się aż 11 serpentyn, rafting rzeką Valldøla oraz wędkowanie.

 

Edvard
Edvard Munch "Krzyk"

Nagranie rozmowy z gościem cyklu podróżniczego w audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu. Posłuchaj też materiału Eli Burzy o Saamach, potomkach przedindoeuropejskiego ludu zwanego Lappami, którzy dziś zajmują najmniej korzystne obszary tundry polarnej Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. I poznaj szczegóły hucznej celebracji 150. rocznicy urodzin wybitnego norweskiego artysty Edvarda Muncha.

Poznaj tajemnice najpiękniejszych zakątków świata > > >
kul

Czytaj także

Śladami Jezusa i Banksy'ego. Zobacz Izrael z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 16:45
Po dachach, po murach, pod ziemią - poznaj Izrael ze wszystkich stron i sprawdź, na czym polega wyjątkowość tego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saksonia ma muzykę Wagnera i własne Muzeum Musztardy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 12:00
Tropikalne zoo w Lipsku, najpiękniejsza porcelana z Miśni, najsmaczniejszy piernik z Pulsnitz i Muzeum Musztardy. W kolejnym odcinku cyklu podróżniczego Czwórka zawitała do Saksonii, która w 2013 roku rozbrzmiewa muzyką Wagnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

(Prawie) niezdobyta polska twierdza

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2013 20:00
Był "przedmurzem Chrześcijaństwa" i "kluczem do Polski". Ma fantastyczne zabytki i bogatą historię, która kryje wiele tajemnic. My odsłaniamy kilka z nich i zabieramy Was w podróż do Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.
rozwiń zwiń