W Karyntii ze stoku zjedziesz wprost do termy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 16:00
Delikatne stoki, dużo słońca i śniegu, a do tego "alpejskie SPA"... Zima spędzona w Karyntii na długo pozostanie w pamięci. Dziś w cyklu podróżniczym sprawdziliśmy dlaczego warto odwiedzić Klagenfurt i Villach.
Audio
Klagenfurt
KlagenfurtFoto: Johann Jaritz/commons.wikimedia.org

Fantastyczne warunki dla narciarzy i kąpieliska z wodą tak czystą, że nadaje się wprost do spożycia. Pod tym względem Karyntia wyróżnia się na tle innych alpejskich ośrodków. 1270 zbiorników wodnych, wśród nich 44 strzeżone kąpielisk, niektóre z wodą o temperaturze do 28 stopni C. A między termami stoki, które, dzięki swemu położeniu po południowej stronie Alp, stanowią wyjątkową atrakcję dla lubiących białe szaleństwo turystów. I to aż do późnej wiosny.

 - Dla polskich narciarzy to region stosunkowo mało znany, bo większość jednak preferuje Tyrol i okolice Salzburga - opowiada Franca Kobenter z portalu austria.info. - Tymczasem Karyntia leży zaledwie 1000 kilometrów od Warszawy, można do niej dojechać w ciągu jednego dnia, a potem już szaleć na stokach i liczących około 1000 kilometrów trasach narciarskich.

Ale Karyntia cieszy się uznaniem nie tylko z powodu rozwiniętej infrastruktury związanej ze sportami zimowymi: - Bad Kleinkirchheim urzeknie na pewno ludzi młodych, którzy oprócz jazdy na nartach cenią jeszcze dobrą zabawę - mówi gość "4 do 4". - Są tam puby, dyskoteki, kwitnie nocne życie, a sama miejscowość została wyróżniona znakiem jakości "Alpejskie SPA" i tym samym weszła do elity kurortów, które najbardziej rozpieszczają turystów.

Poznaj z Czwórką najciekawsze zakątki świata > > >

Warto też zasmakować w lokalnych potrawach, bo karyncka kuchnia łączy w sobie wpływy kultury austriackiej, włoskiej i słoweńskiej. Pierożki "käsnudeln" przypominają "ravioli“, a tradycyjna babka "reinling“, czyli ciasto drożdżowe z cynamonem i rodzynkami, ma swój odpowiednik we włoskim regionie Friuli oraz w Słowenii, gdzie nazywa się "pohača".

W plikach dźwiękowych dołączonych do artykułu znajdziesz materiał Olgi Mickiewicz z jednego z karynckich źródeł termalnych, pocztówkę z Villach oraz nagranie rozmowy z gościem Czwórki.
kul

Czytaj także

Czechy: (prawie) polski raj dla narciarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 16:37
Czechy to nie tylko Praga. Jest tam też mnóstwo wspaniałych i wcale niedrogich kurortów narciarskich. Nasi południowi sąsiedzi słyną także ze swojej wyśmienitej kuchni. Być może dlatego co roku zimą Polacy wyjeżdżają za południową granicę całymi rodzinami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła Dziura, Martwe Nietoperze i wody termalne przyciągają na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:15
Nie narciarstwo tylko speleologia przyciągają turystów do tego. A to i tak nie jedyne atrakcje naszych południowych sąsiadów. W naszym cyklu podróżniczym zaglądamy na i pod słowacką ziemię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegia błękitna jest tylko na filmach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:40
"Krzyk" Muncha, Droga Trolli i zapierający dech w piersiach Geirangerfjord. W cyklu podróżniczym Czwórka dała się uwieść norweskim klimatom.
rozwiń zwiń