Pippi Langstrump, trufle i rauksy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 17:38
Muzea na wolnym powietrzu oraz 200 średniowiecznych domów - w wakacyjnym cyklu podróżniczym popłynęliśmy tym razem na Gotlandię, "Wyspę Wikingów".
Audio
  • Olga Mickiewicz na tropie XVII-wiecznego szwedzkiego galeonu "Vasa"
  • Alternatywne metody zwiedzania Sztokholmu testuje Katarzyna Kornet
  • Poznaj dyskretny urok Gotlandii i odkryj tajemnice Wyspy Wikingów

Królestwo Szwecji położone jest na półwyspie Skandynawskim, pomiędzy Norwegią a Finlandią i dzieli się na 21 regionów administracyjnych, z których najpopularniejsze są Sztokholm, Skåne i Uppsala. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się natomiast  Gotlandia - największa wyspa na Bałtyku. Tymczasem to wyjątkowe miejsce, zarówno dla tych poszukujących ciszy w pięknych okolicznościach przyrody, jak i tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Ale Gotlandia to przede wszystkim raj dla fanów zamierzchłej historii, skandynawskich legend i opowieści o Wikingach.  
  - W stolicy Visby co roku odbywa się "Tydzień Średniowiecza". Tegoroczna edycja była już 29. - opowiada Tomasz Kwieciński z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego . - To bardzo barwne widowisko, bo kto może przebiera się w dawne stroje. A ponieważ Szwedzi bardzo starannie przygotowują się do tych obchodów, chwilami ma się wrażenie, że wehikuł czasu cofnął nas do innej epoki. W programie festiwalu są m. in. turnieje rycerskie, warsztaty wykuwania zbroi oraz monet.
  - Od 1995 roku stolica Gotlandii wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO - wyjaśnia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Tu naprawdę jest co zwiedzać. I jest z czego korzystać, bo większości zabytków jest ogólnie dostępna i można na przykład zrobić sobie grilla w ruinach średniowiecznego kościoła.  
Więcej o atrakcjach turystycznych Gotlandii dowiesz się z nagrania dołączonego do artykułu.   Wybierz się także z Olgą Mickiewicz na wycieczkę do Muzeum Vasy , gdzie znajduje się królewski galeon z XVII wieku, który zatonął u wybrzeża Szwecji, a teraz dzięki pracy sztabu specjalistów znów cieszy oczy turystów w Sztokholmie.
Ponadto sprawdź z Kasią Kornet, jak wygląda zwiedzanie Sztokholmu śladami Stiega Larssona oraz zespołu Abba .

kul

Czytaj także

Podróż na wschód. Cel: Gruzja

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 15:41
Gruzja to kraj morza i gór, bakłażana na 1001 sposobów, najdłuższych toastów i przepięknych tańców mówiących o charakterze narodu. Krzysiek Grzybowski, Kasia Tarnopolska i ich gość przekonują w Czwórce dlaczego warto się tam wybrać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimne Hawaje. Odkrywamy Danię

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 08:20
Średnia temperatura w lipcu wynosi mniej więcej 17 st.C i często pada deszcz. Może wakacje w Danii nie są dorbym wyjściem dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, ale jeśli marzą się komuś szaleństwa na imprezie w kościele, piknik na cmentarzu, albo powrót do epoki "flower power" - to jest to jedyny słuszny kierunek.
rozwiń zwiń