Rusz tropem legend warszawskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 16:23
Dom Spotkań z Historią przygotował kolejną gratkę dla fanów tajemnic stolicy. W ramach cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" będzie można poznać najciekawsze wątki związane z historią stołecznej sceny teatralnej.
Audio
  • Katarzyna Madoń-Mitzner o cyklu spotkań Warszawa Teatralna
  • Magdalena Cielecka o swojej nowej roli w Teatrze Narodowym

- To się wzięło z naszych teatralnych upodobań, może z tego, że sama jestem teatrologiem z wykształcenia – mówiła w Czwórce Katarzyna Madoń – Mitzner, zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią w Warszawie. - Kiedyś przyszła do nas pani profesor Barbara Osterloff z propozycją zrobienia spotkania wokół jej książki, biografii Aleksandra Zelwerowicza, ta książka dostała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Pomyślałam, że to taki temat, że szkoda robić tylko spotkania wokół książki, zaczęliśmy planować cykl do wakacji – opowiadała.

W efekcie Dom Spotkań z Historią przygotował spotkania i wycieczki o wspólnym tytule "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia". Będą one poświęcone wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom warszawskiego teatru. Patrząc na historię Warszawy przez pryzmat sceny, organizatorzy przywołają lata, kiedy teatr był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i… towarzyskiego, a aktorzy – bohaterami masowej wyobraźni. Wybitne kreacje aktorskie Aleksandra Zelwerowicza, Juliusza Osterwy, Elżbiety Barszczewskiej, Tadeusza Fijewskiego to ważna, a trochę już zapomniana część historii Warszawy.

- Opowiedzą o nich najlepsi historycy teatru, którzy się na tych postaciach znają, fascynują się nimi. Te rozmowy poprowadzi znakomity dziennikarz radiowy Rafał Sławoń. A oprócz tego Anna Piotrowska będzie prowadziła w miejsca warszawskie.

Uczestnicy tych spacerów zajrzą do teatrów, w których pracowały dawne gwiazdy teatru, wspólnie z organizatorami postarają się odnaleźć miejsca, gdzie mieszkali, odpoczywali, bawili się.

Więcej na temat cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Wielki realizm - niesamowite zdjęcia Aleksandra Jałosińskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 08:00
Ekspozycja, prezentowana w Domu Spotkań z Historią, pokazuje tajniki pracy fotoreportera w PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 13:20
Album i wystawa poświęcone Karolowi Beyerowi, pierwszemu zawodowemu fotografowi warszawskiemu i twórcy polskiej fotografii profesjonalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starej Warszawy czar

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 08:00
Karol Beyer to prekursor polskiej fotografii prasowej; najlepszy fotograf w Królestwie Polskim na przełomie lat 50. i 60. XIX.
rozwiń zwiń