Festiwal "Dwa Teatry". Czwórka prosto z Sopotu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 17:05
- W tym roku na festiwalu prezentujemy wszystko, co najpiękniejsze w Polskim Radiu i w sztuce radiowej. Jest tego tak dużo, że sam boję się, czy na wszystko wystarczy czasu - mówił w plenerowym studiu Czwórki w Sopocie główny reżyser Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Kukuła.
Audio
  • o historii i idei przewodniej Festiwalu Dwa Teatry opowiadają janusz Kukuła i Andrzej Ferenc (W to mi graj/Czwórka)
  • O słuchowiskach radiowych opowiada kompozytor Włodek Pawlik (W to mi graj/Czwórka)
  • XVIII Festiwal Dwa Teatry - relacja Justyny Tylczyńskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
Janusz Kukuła (reżyser, główny Teatru Polskiego Radia)
Janusz Kukuła (reżyser, główny Teatru Polskiego Radia)Foto: Fot. W. Kusiński PR SA

29 czerwca rozpoczął się w Sopocie XVIII Festiwal "Dwa Teatry" - czterodniowe święto Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Festiwalowa publiczność zobaczy w sumie ponad 20 spektakli i usłyszy około 30 słuchowisk. - To dla mnie bardzo osobiste wydarzenie - tłumaczył w rozmowie z Michałem Piwowarkiem główny reżyser Teatru Polskiego Radia, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Kukuła. - Gdy w 2001 roku organizowałem pierwszą odsłonę, była to skromna, niewielka impreza, w której uczestniczyło kilku, kilkunastu artystów. Minęło tyle czasu, a ja wciąż z tymi samymi emocjami tu przyjeżdżam. Na każdego artystę patrzę z tą samą czułością, choć dziś jest to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Potrzeba było tych lat, by tak się stało - mówił. Zaś jak podkreślał wieloletni aktor Teatru Polskiego Radia Andrzej Fenerc, "Dwa Teatry" to przede wszystkim święto spotkań z publicznością. - Która coraz liczniej odwiedza sale, w których emitowane są słuchowiska Polskiego Radia - podkreślał Andrzej Ferenc. - To dla nas szczególnie przyjemne i ciekawe doświadczenie, bo na co dzień mówimy do jednej osoby, która siedzi po drugiej stronie mikrofonu. Tu mamy odbiór zbiorowy.


Dwa Teatry 1200.jpg
Dwa Teatry w Czwórce. Co jeszcze będzie się działo?

W programie rozmawialiśmy o historii Festiwalu "Dwa Teatry", mówiliśmy dlaczego na miejsce festiwalu wybrano właśnie Sopot, choć pierwotnie organizowano to wydarzenie w Bolimowie, goście Czwórki opowiadali także o swoich doświadczeniach związanych z tą imprezą. Zdradzili także, co będzie się działo podczas tegorocznej odsłony. 

Michał Piwowarek rozmawiał także z Włodkiem Pawlikiem, kompozytorem, pianistą, pierwszy, - i jak dotąd jedynym w Polsce - laureatem nagrody Grammy w kategorii jazzu, a podczas festiwalu jurorem w sekcji Słuchowisk, który mówił m.in. o istocie i idei słuchowisk radiowych. A Dominika Klimek rozmawiała z reżyserem Waldemarem Modestowiczem >>>

W drugiej godzinie audycji rozmawialiśmy także m.in. z Ewą Millies-Lacroix, szefową Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej i dyrektor artystyczną Festiwalu "Dwa Teatry", i Jackiem Kopcińskim, krytykiem teatralnym i redaktorem naczelnym miesięcznika "Teatr", a także Aleksandrą Fiutowską i Antonim Majewskim, przedstawicielami Młodzieżowego Jury XVIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 12.07

kd/abi

Czytaj także

"Polskie Radio Literatura prezentuje cymelia, to rzecz genialna!"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:24
- Program Polskiego Radia Literatura ułożony jest z Archiwum Polskiego Radia - mówi Anna Juśkiewicz, kierownik Redakcji Kultury i Edukacji Programu Pierwszego. - Jedynie podczas trwania festiwalu Dwa Teatry będziemy prezentować nowe utwory - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVIII festiwal "Dwa Teatry" - powód do wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 12:42
- Kiedy przygotowywałem pierwszy festiwal "Dwa Teatry", nie wyobrażałem sobie, że będę robił osiemnasty - mówi Janusz Kukuła, reżyser główny i dyrektor Teatru Polskiego Radia w przeddzień rozpoczęcia XVIII edycji imprezy. - To jest powód do wielkiej satysfakcji - dodaje. 
rozwiń zwiń