"Cesarz" w Teatrze Capitol. "Spektakl jest kreacją zbiorową"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 18:30
Teatr Capitol we Wrocławiu szykuje się do pierwszej premiery w 2022 roku. Będzie to "Cesarz". Spektakl powstał w oparciu o głośną książkę Ryszarda Kapuścińskiego, a wyreżyserował go Cezary Studniak.
Cesarz w Teatrze Capitol we Wrocławiu
"Cesarz" w Teatrze Capitol we WrocławiuFoto: Łukasz Gawroński/mat. prasowe

Książka Kapuścińskiego, wydana w 1978 roku, to fabularyzowany reportaż o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930-1936 i 1941-1974. Opowieści dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy. - Wraz z "Cesarzem" pojawił się nowy gatunek - reportaż literacki. Co więcej, ten tekst sprowokował dyskusję na temat wiarygodności samego autora. Dla mnie jest to największa wartość tej książki i kompletnie mi to nie przeszkadza, że niektóre wątki mogą być podkoloryzowane - przyznaje Cezary Studniak. - Mnie jako reżyserowi i autorowi adaptacji daje to większe pole do interpretacji i inscenizacji. 

Teatr Muzyczny Capitol przyzwyczaił widzów do klasycznego teatru musicalowego, ale nie oznacza to, że zaprzestał poszukiwań nowych rozwiązań w tym gatunku. Muzykę do "Cesarza" przygotowali Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, a za ruch sceniczny odpowiada Barbara Olech. W obsadzie znaleźli się aktorzy i aktorki wrocławskiego teatru: Helena Sujecka, Emose Uhunmwangho, Rafał Derkacz, Tomasz Leszczyński, Krzysztof Suszek, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet i Michał Zborowski.

- Bardzo dbamy o to, by "Cesarz" był kreacją zbiorową. Żebyśmy byli zgodni co do przekazu i do metod pracy. Nie toleruję niezdrowego ciśnienia i dominacji, choć właśnie tym zajmujemy się w spektaklu - tłumaczy rozmówca Michała Piwowarka. - Opowiadamy o człowieku i jego kondycji w obliczu władzy i różnych politycznych kontekstów. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: co młody człowiek myśli o władzy i jak to się stało, że ludzie u władzy nie są autorytatywni.

Posłuchaj
17:53 CZWÓRKA W to mi graj - cesarz 28.01.2022.mp3 "Cesarz" we Wrocławiu. O spektaklu opowiada jego twórca Cezary Studniak (WTMG/Czwórka)

Premiera "Cesarza" odbędzie się 5 lutego na Scenie Ciśnień. - W pracy nad tym spektaklem przede wszystkim uczymy się cierpliwości wobec nieprzewidywalności. Pandemia trochę krzyżuje nam plany i musimy reagować na bieżąco, z dnia na dzień - opowiada Cezary Studniak. - To nowe doświadczenie, które przekłada się na nasze życie, nie tylko w teatrze. Ale jesteśmy gotowi na to wyzwanie - dodaje.  

Sprawdź także:

BEZ MASKI / serial o teatrze - zwiastun / Teatr Muzyczny Capitol

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Cezary Studniak (twórca spektaklu "Cesarz")

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Bareja wieczorową porą" na deskach teatru w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Scenariusz spektaklu "Bareja wieczorową porą" jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera - mówi reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Horzycy w Toruniu Łukasz Czuj. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ciekawego w teatrze Druga Strefa? Sylwester Biraga w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 17:20
Teatr Druga Strefa jest jednym z najstarszych teatrów niepublicznych w Polsce. O jego historii i planach na przyszłość opowie jego twórca Sylwester Biraga. 
rozwiń zwiń