Set jetting. Podróże śladami przebojów kinowych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 18:23
Jetting to charakterystyczny rodziaj turystyki, który polega na odwiedzaniu zakątków znanych z planów produkcji filmowych i telewizyjnych. Fani kina coraz częściej wyruszają w podróż śladami swoich ulubionych bohaterów. 
Audio
  • Turystyka filmowa. Śladami „Władcy Pierścieni” i „Gry o tron” (Sobotologia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: 12019/Pixabay

Chcielibyście wybrać się na film, do tego samego kina, do którego chodzi Woody Allen? A może marzy wam się zobaczenie filmowych plenerów, gdzie kręcono "Grę o tron"? Wyprawy śladami ekip filmowych stają się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Oko kamery w wielu produkcjach rejestrowało piękne kadry filmowe, do których większość z nas może bez problemu dotrzeć. 

- Największy boom na set jetting rozpoczął się razem z premierą "Władcy Pierścieni" filmu, który przyciągnął do Nowej Zelandii tłumy fanów - mówił Karol Jachymek z Uniwersytetu SWPS. - Ale nie była to pierwsza tego rodzaju produkcja. Za sprawą filmowej "Amelii" turyści na nowo pokochali Paryż, do dziś podróżuje się też śladami serialów "Przyjaciele" czy "Seks w wielkim mieście" - opowiadał i dodawał, że takich miejsc nie brakuje także w Polsce. 

Jak je odnaleźć i zaplanować taką podróż? Które miejsca padły ofiarami turystyki filmowej i zostały wyłączone z ruchu turystycznego? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 8.15

ac

Czytaj także

Hollyłódź - stolica polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 15:55
To w Łodzi znajduje się filmówka, którą skończyli Andrzej Wajda, Roman Polański i Krzysztof Kieślowski. Właśnie tutaj kręcone były kultowe polskie filmy: "Zakazane piosenki", "Seksmisja", "Edi" czy serial "Komisarz Alex".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź jak Bear Grylls. Nowy interaktywny program Netflixa 

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:35
Tytuł serii to "You vs. Wild". Będzie to produkcja, w której będziemy mogli znaleźć się na miejscu Beara Gryllsa i podejmować za niego decyzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Margas: ludzie nieprzeciętni zarażają innych pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:58
- Człowiek nieprzeciętny to ktoś, kto ma pasję, i dzięki niej swój świat, do którego jest w stanie wciągnąć innych - tłumaczył Maciej Margas w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaszniki, legwany, rzadkie motyle, a nawet sępy. Kto mieszka w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:55
W swojej książce "Warszawa dzika" Arkadiusz Szaraniec opisuje m.in. dzikie zwierzęta zamieszkujące Warszawę. - Jak się okazuje jest ich niemało. Wyszło mi ponad 300 gatunków, poczynając od łosi, wydr czy saren, a kończąc na rzadkich owadach, jak motyle nocne zawisaki - mówił w Czwórce.
rozwiń zwiń