Koniec zimy? Radzimy, jak przygotować się na roztopy i deszcz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 17:15
Niebawem mroźna zima zamieni się w wiosnę. Śnieg zacznie się topić - jak przygotować się na ulewne deszcze i roztopy? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

mapa pogoda 1200.jpg
Jak sprawdzać pogodę? On-line, w aplikacji i patrząc w niebo

Na ulicach wciąż leży sporo śniegu, ale wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny spodziewać się możemy roztopów. Jak przekonywała Karolina Szymańska, autorka bloga "Our Little Adventures", najważniejsze to zadbać o buty i odzież, by nie nabawić się kataru. 

Posłuchaj
05:24 Sobotologia/Czwórka 20.02.2021.mp3 Jak przygotować się na wiosenne roztopy? (Sobotologia/Czwórka) 

Warto więc, jak podkreślała Karolina Szymańska, zaopatrzyć się w odzież z odpowiedniego materiału. - Zrezygnujmy z tych "gumowych" na rzecz nowoczesnych materiałów, które nie tylko nie przepuszczają wiatru i deszczu, ale przede wszystkim oddychają w obie strony, a powietrze swobodnie przez nie przepływa - mówiła ekspert. Jak podkreślała dobierając odzież warto stosować zasadę "na cebulkę". - Przy skórze nie bójmy się także stosować wełny. Można ją nosić przez cały rok blisko ciała: zarówno zimą - gdy świetnie się sprawdza jako warstwa izolacyjno-termiczna, jak i latem. Przy wysokich temperaturach wełna będzie chłonąć pot - mówiła.

Shutterstock burza piorun 1200.jpg
Gdzie jest burza?

Posłuchaj także:

Jeśli na zewnątrz roztopy, a my planujemy długi spacer, wybierzmy odpowiednie obuwie. - Kalosze - te z lepszych materiałów - to już sprawdzone buty, ale do nich dobierzmy wełniane skarpety, w których nasze stopy będą mogły oddychać - wyliczała Karolina Szymańska. - Na wyprawy do lasu przydadzą się buty trekkingowe, outdoorowe, które kupić możemy dziś w większości sklepów sieciowych.

Czytaj także:

Na jakiekolwiek obuwie nie postawimy, ostatecznie i tam można pomyśleć o zaimpregnowaniu ich. - Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do impregnacji, więc można to zrobić samodzielnie w domu - mówiła gość Czwórki. - Jeśli buty są zaimpregnowane, pamiętajmy, że nie pierzemy butów, by nie zniszczyć impregnatu. 

Ważne jest także, a może przede wszystkim, psychiczne przygotowanie się na to, co co nas czeka. - Czyli wyście z własnej strefy komfortu. Uświadomienie sobie, że nie ma złej pogody, deszcz jest tak samo dobrą pogodą na spacer jak śnieg - tłumaczyła. - Warto po prostu inaczej się ubrać. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 20.02.2021

Godzina emisji: 10:42

kd

Czytaj także

Jak zadbać o dobrą kondycję psychiczną?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 16:30
Kiedy myslimy o tym, dzięki czemu człowiek może przeżyć przychodzi nam na myśl: jedzenie, picie, powietrze. Jak się okazuje jednym z kluczowych elementów wpływających na dobre samopoczucie jest... słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwowanie ptaków. "Bardzo skuteczna terapia"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:29
- Obserwowanie ptaków pozwala nam na moment wytchnienia w codzienności, silnie angażuje nasze zmysły, wymaga również pewnego wysiłku, na przykład wyjścia na zewnątrz, co sprawi, że dotleniamy organizm - mówili w Czwórce dr Sławomir Murawiec i prof. Piotr Tryjanowski, autorzy książki "Ornitologia terapeutyczna".
rozwiń zwiń