Czytamy książki. Coraz więcej i coraz chętniej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 11:50
- Książki skłaniają do rozmów i są więziotwórcze. Doceniliśmy to w pandemii, nawet jeśli o literaturze rozmawialiśmy tylko w internecie - mówi dr Paweł Kuczyński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ diignat

Posłuchaj
04:44 CZWÓRKA Sobotologia - ksiazki 22.05.2021.mp3 Czytelnictwo w pandemii - rozmowa z drem Pawłem Kuczyńskim (Sobotologia/Czwórka)

Sięganie po książki wiąże się z chęcią oderwania się od rzeczywistości. Wyodrębniliśmy także grupę czytelników, którzy w literaturze odnajdują wzory osobowe i światopoglądowe dr Paweł Kuczyński

Najlepszy wynik od lat

42 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu 2020 roku - wynika z raportu opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat. Potwierdzają to także badania serwisu Lubimy Czytać i Polskiej Izby Książki. - Wynika z niego, że pandemia wpłynęła na wzrost czytelnictwa wśród osób czytających książki oraz to, że przekroczyliśmy barierę 40 proc. dorosłych mieszkańców Polski, którzy czytają - tłumaczy socjolog i współautor badania z Collegium Civitas.  

Posłuchaj także:

Ankietowanym zadaliśmy pytanie, czy pandemia przyniosła jakieś pozytywne doświadczenia. Ci, którzy czytali książki, częściej odpowiadali "tak" dr Paweł Kuczyński

Literatura piękna kusi najbardziej

W pandemii najchętniej sięgaliśmy po literaturę piękną. - Literatura piękna dzieli się na klasykę i literaturę współczesną, do której zaliczamy m.in. Katarzynę Bondę i Harukiego Murakamiego. I tu zanotowaliśmy największy przyrost - podkreśla rozmówca Agaty Nowotnik. - Czytelnicy interesowali się także literaturą faktu i kryminałami oraz horrorami.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Z badań wynika także, że czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej, ale kiedy kupujemy książki, robimy to głównie w internecie, a nie w księgarniach. -  

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 09.20

kul

Czytaj także

Pokochać puzzle na nowo - dla mózgu i relaksu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:08
- Puzzle to rozrywka nie tylko dla dzieci - przekonują Agnieszka Wenderska i Martyna Marczyńska. - Coraz więcej dorosłych zaczyna układać puzzle. Bardzo polecane są dla osób starszych. Regularnie układane puzzle rozwijają zdolności poznawcze, wspomaga prace mózgu - podkreślają. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:39
- Byłem już po lekturze komiksów Bogusława Polcha na podstawie Ericha von Dänikena, więc wszedłem w to, jak w trufle. Uważałem, że jest to najwspanialsza opowieść na świecie. Oczywiście nie jest, ale ta postać ciągle się broni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Łukasz Orbtowski, który razem z Piotrem Goćkiem recenzował wznowioną serię komiksów "Yans".
rozwiń zwiń