Bonsai - małe drzewo wielkich możliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:08
Szukając inspiracji, sięgamy po miniaturowe drzewa bonsai. To japońska metoda uprawy, dzięki której rośliny mające zaledwie kilkadziesiąt centymetrów wysokości wyglądają jak ich pełnowymiarowe kilkumetrowe odpowiedniki. Sprawdzamy, jak uprawiać je w domu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Marc Bruxelle

- Bonsai oprócz tego, że są małe, to jeszcze są stare i muszą wyglądać jak stare duże drzewa, które możemy spotkać gdzieś w naturze. Taka jest główna zasada sztuki bonsai - mówi Marek Gajda z Japońskich Ogrodów Bonsai. 

Posłuchaj
04:15 Czwórka/Sobotologia - bonsai 02.10.2021.mp3 O drzewkach bonsai opowiada Marek Gajda z Japońskich Bonsai Ogrodów (Sobotologia/Czwórka)

 

Ta sztuka pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku, przez Koreę, trafiła do Japonii. W Europie na dobre pojawiła się po drugiej wojnie światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami, którzy zostali przeniesieni z Japonii do Niemiec.

- Praktycznie rzecz biorąc z każdego drzewa, czyli z rośliny drzewiastej możemy zrobić drzewko bonsai - tłumaczy specjalista. - Z jednych gatunków robi się je łatwo, z drugich trudniej, a z innych w ogóle lepiej nie próbować. Cała tajemnica polega na odpowiednim przycinaniu i pielęgnacji.


shutterstock rośliny dom 1200.jpg
Rośliny w domu dla lepszej koncentracji i oddechu

Zobacz także:

Do formowania i pielęgnacji drzewek potrzebne są specjalne narzędzia, którymi w odpowiednim czasie wykonuje się odpowiednie cięcia. Zabiegi te są niezbędne, żeby drzewo nie urosło zbyt wysokie, trzymało formę i proporcje.

- Finału nigdy nie ma. Drzewo cały czas rośnie. Tak że mówimy, że sztuka bonsai jest sztuką nieskończoną. To jest po prostu rzeźba na żywym materiale, przez całe życie rośliny ją rzeźbimy i doprowadzamy do perfekcji - tłumaczy rozmówca Macieja Wójcika. - Tak, jak to robią Japończycy. A oni robią to tak, żeby na końcu był ideał. My również idziemy w tę stronę, pielęgnujemy odpowiednio nasze drzewo, żeby było coraz ładniejsze i doskonalsze.


Źr. Youtube/Wszystko co musisz wiedzieć o bonsai


Drzewka bonsai można podzielić na drzewa zewnętrzne, te, które pochodzą z naszego klimatu i drzewa wewnętrzne. - W tym wypadku najbardziej się będą sprawdzały drzewa z klimatu tropikalnego, takie jak fikus lub karmony - wyjaśnia specjalista. - Są to gatunki, które stosunkowo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu.

Oprócz przycinania drzewka muszą mieć dostateczną ilość światła, najlepiej więc będzie im na parapecie okna. Co tydzień dobrze je obrócić o 180 stopni, żeby równomiernie naświetlały się z każdej strony.


***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 02.10.2021

Godzina emisji: 09.42

aw

Czytaj także

"Urbanistyka łanowa" - gdy przestrzeni brak

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:00
Miasta wciąż się rozrastają i wchłaniają okoliczne wsie. Coraz częściej urbaniści i projektanci zwracają uwagę na to, że przez zaniedbania na przedmieściach powstaje przestrzeń mało przyjazna do życia. Ukuło się nawet określenie "urbanistyki łanowej". Sprawdzamy co to znaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każda roślinność w mieście jest na wagę złota. Walka z globalnym ociepleniem trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
Duże miasta i ich mieszkańcy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza i globalnego ocieplenia. Aby z tym walczyć, najlepiej sadzić rośliny. A co jeśli nie ma na to miejsca?
rozwiń zwiń