Yuuki kontra Babcia Lo-Fi - za co świat pokochał Islandię?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 16:10
Pozorna cisza, spokój i przestrzeń - wyspa na północnym krańcu świata to niezwykłe miejsce słynące ze srogiej, nieprzewidywalnej aury. - Tamtejsza natura jest potężna, a mieszkańcy Islandii żyją z nią w zgodzie - opowiadała w Czwórce Yuuki.
Audio
  • Podróże po Islandii - rozmowa z Yuuki, a także Babcia Lo-Fi - historia niezwykłego życia (Pasjonauci/Czwórka)
Islandia została uznana za najspokojniejszy kraj na świecie, z najniższą skalą przestępstw. Islandczycy królują również w rankingach, jeśli chodzi o zadowolenie z życia. Wpływają na to na pewno również piękne wulkaniczne krajobrazy.
Islandia została uznana za najspokojniejszy kraj na świecie, z najniższą skalą przestępstw. Islandczycy królują również w rankingach, jeśli chodzi o zadowolenie z życia. Wpływają na to na pewno również piękne wulkaniczne krajobrazy.Foto: Pixabay.com/Public Domain/JayMantri

yuuki 1200.jpg
Yuuki na czwórkowej scenie - posłuchaj koncertu!

Gościem Beaty Kwiatkowskiej była wokalistka Yuuki, czyli Kasia Wypchło, której miłość do Islandii zaczęła się od miłości do muzyki Björk. - To wykreowane przez nią wyobrażenie o Islandii we mnie rosło, ale marzenie o wyjeździe tam było jeszcze wówczas kompletnie nieosiągalne - mówiła Yuuki, która ostatecznie wybrała się na Islandię… do pracy i zakochała się w tamtejszej naturze. - To ona wpływa na specyfikę charakteru Islandczyków jako społeczeństwa. Są twardzi, chłodni i wiedzą, czego chcą - opowiadała Yuuki. Co dała jej Islandia i czego warto uczyć się od jej mieszkańców? Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki.

W programie opowiadaliśmy także historię Babci Lo-Fi i jej muzyki. Ta pół Niemka, pół Dunka w wieku 70 lat przeniosła się do Reykjavíku, gdzie podarowany jej na urodziny sprzęt hi-fi odmienił jej życie. Zaczęła komponować i nagrywać muzykę na kasetach, urozmaicając ją zarejestrowanymi dźwiękami otoczenia. Za pomocą ubijaczki do jajek nagrywała dźwięk lecącego helikoptera, a odgłos palącego się ogniska uzyskiwała dzięki folii aluminiowej. W ciągu siedmiu lat Sigríður Níelsdóttir nagrała 59 albumów, łącznie ponad 600 utworów.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Yuuki (wokalistka)

Data audycji: 4.03.2017

Godzina audycji: 11.15

kd/pg

Czytaj także

Muzyczna podróż przez zimne góry Islandii

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 13:00
W "Muzycznym Biurze Podróży" wybraliśmy się tym razem do Islandii, by posłuchać tamtejszego folkloru, ale także najnowszych hitów, które rządzą na listach przebojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yuuki przemierza świat. W sobotę była nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 10:00
Z Yuuki, jedną z gwiazd Czwórkowego koncertu w Cudzie nad Wisłą, rozmawiamy o jej podróżach muzycznych - od kubańskich rytmów po Islandię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia otwarty kraj szczęśliwych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 15:26
Mimo 9 zimnych miesięcy Islandczycy należą do najszczęśliwszych ludzi na świcie. Niektórzy z nich twierdzą, że ten pochmurny czas jest idealny by zaszyć się w piwnicy i robić muzykę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Zioła: "Revolving door" pisałem całe życie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 12:31
Pasję do muzyki wyniósł z domu, w którym słuchało się głównie Johna Lennona. Dziś świadomie przenosi nas do lat 60. ubiegłego stulecia, bo stamtąd czerpie inspiracje.
rozwiń zwiń