Jak nieść pomoc osłom w schronisku na... Korfu?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 13:20
W samym środku greckiej wyspy Korfu znajduje się niezwykłe miejsce. Corfu Donkey Rescue to wyjątkowe schronisko dla osłów i nie tylko, do którego swoim 20-letnim samochodem wybierają się Czwórkowi goście: Michał Foltak i Weronika Lipińska. Co dokładnie będą tam robić? 
Audio
  • Michał Foltak i Weronika Lipińska o podróży do Grecji, aby pomagać osłom (Pasjonauci/Czwórka)
Osły to zwierzęta popularne szczególnie w krajach śródziemnomorskich (zdjęcie ilustracyjne)
Osły to zwierzęta popularne szczególnie w krajach śródziemnomorskich (zdjęcie ilustracyjne)Foto: ducu59us/Shutterstock.com

Weronika Lipińska Spotkaliśmy się z negatywnymi komentarzami, że próbujemy zbierać pieniądze na własne wakacje. A my po prostu chcemy pokazać, że można wolny czas można spędzać na bezinteresownej pomocy

- Schronisko na Korfu to otwarta przestrzeń, w której mieszkają zwierzęta: 50 osłów i ok. 20 psów i kotów - opowiada Weronika Lipińska. - Jego założycielką jest Judy Queen, która pierwszego osiołka zaadoptowała do swojego ogródka - dodaje Michał Foltak. Obecnie jej schronisko zamieszkują osły schorowane, ślepe, z nadwagą bądź niedowagą - takie, które zdaniem niektórych ludzi nie nadają się już do pracy. - Judy nie potrafi przejść obojętnie obok cierpiącego zwierzęcia, a do tej pory uratowała już około 500 osłów - mówi Weronika Lipińska.

W "Pasjonautach" zaproszeni goście opowiadają też, jak narodził się ich pomysł na pokonanie 5700 km samochodem, aby pomagać zwierzętom oraz jakiego rodzaju wsparcia osły z Korfu potrzebują. - Potrzebne są koce, żeby osły chronić przed słońcem. Lipiec i sierpień to najtrudniejszy okres, bo jest gorąco i brakuje rąk do pomocy - tłumaczy Michał Foltak. - Bardzo potrzebne są też bandaże i kompresy medyczne - wyjaśnia Weronika Lipińska.

A co osły najbardziej lubią jeść, dlaczego mówi się o nich, że są samotnikami, jak Weronika Lipińska i Michał Foltak przygotowują do podróży Sabinę, czyli ich środek transportu, oraz jak można wpierać schronisko Corfu Donkey Rescue - tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania audycji.

Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska
Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska
Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska Corfu Donkey Resue/fot. Michał Foltak i Weronika Lipińska
***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Michał Foltak i Weronika Lipińska (podróżnicy)

Data audycji: 1.07.2017

Godzina audycji: 11.07

jsz/ag

Czytaj także

Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:36
- Podróże autem z naszego punktu widzenia nie są niczym dziwnym. Z punktu widzenia psa jest odwrotnie. Nagle zwierzęciu "ucieka" podłoże spod łap, a to nie jest naturalne - mówiła psia behawiorystka Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chwytaj dzień i pomagaj zwierzętom w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 19:34
Gościem "Czatu Czwórki" była tym razem Marysia Geremek, weterynarz, która w Namibii badała i leczyła dzikie afrykańskie zwierzęta. Jak tam trafiła i co ta przygoda zmieniła w jej życiu?
rozwiń zwiń