Los Reyes Magos - hiszpańska parada na cześć Święta Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 13:51
Największą i najstarszą, bo organizowaną od 1885 roku paradą Trzech Mędrców w Hiszpanii jest ta, która co roku odbywa się w miejscowości Alcoy. W Sewilli trzej królowie przybywają w złotej karecie, w wielu miejscowościach nadmorskich przypływają w łodziach. Są także miejsca, do których... przylatują helikopterem.
Audio
  • Los Reyes Magos - widowiskowy orszak Trzech Króli w Hiszpanii (Pasjonauci/Czwórka)
Orszak Trzech Króli, Hiszpania
Orszak Trzech Króli, HiszpaniaFoto: shutterstock/ Iakov Filimonov

- Parada Trzech Króli w Hiszpanii swój początek miała w XIX wieku w okolicach Alcoy w Walencji. Orszak wyrusza ulicami hiszpańskich miast 5 stycznia. To magiczny dzień. Jest bardzo kolorowo, dlatego dzieci w Hiszpanii każdego roku bardzo czekają na to święto - mówiła gość Czwórki Pilar Gimeno Turrez.

Mateusz Włodarczyk wyjaśniał, że doniosłość i widowiskowość tego święta wynika z tradycji, jakie zapisały się w hiszpańskiej kulturze. - W Hiszpanii dzieci nie otrzymują prezentów pod choinkę. Inaczej niż w Polsce i Europie zachodniej mniej popularna jest postać świętego Mikołaja, dlatego uwaga dzieci i rodziny jest skupiona właśnie na tym dniu - opowiadał.

Pilar Gimeno Turrez Parada odbywa się 5 stycznia w nocy. Po powrocie do domu na balkonach wystawiane są buty, w których Hiszpanie chowają podarki dla wielbłądów i Trzech Króli. Następnego dnia po przebudzeniu, w zamian za dary dla królewskich przybyszów rodziny odnajdują w butach prezenty

Jak smakuje "roscón de Reyes", kiedy i dla kogo wypada go podać? Czym hiszpańskie obchody Trzech Króli różnią się od polskich tradycji związanych z tym świętem? Czym zajmują się elfy Mędrców ze Wschodu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Mateusz Włodarczyk i Pilar Gimeno Turrez

Data audycji: 6.01.2017

Godzina audycji: 11.15

ac/mz

Czytaj także

Skąd się wzięła tradycja ubierania choinki?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 12:00
W Polsce ubieranie świątecznego drzewka jest stosunkowo nową tradycją - pojawiło się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Pachnący lasem zwyczaj przywędrował do nas prawdopodobnie z Niemiec lub terenów współczesnej Łotwy i Estonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się Boże Narodzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 16:00
- Kiedyś wigilie poprzedzały każde chrześcijańskie święta. Oczywiście nie wyglądały tak, jak Wigilia Bożego Narodzenia, ale też miały przygotowywać do uroczystości - tłumaczy dr Sebastian Adamkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duch polskich świąt w Tajlandii, Australii, Chile i Nowej Zelandii

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 10:00
- Przyzwyczaiłam się już do świąt spędzanych z dala od domu, ale choć przed świętami staram się po prostu i tym nie myśleć, tęsknota za rodziną i tak przychodzi w Wigilię - opowiadała w rozmowie z Czwórką mieszkająca aktualnie w Tajlandii Joanna Szreder, autorka bloga The Blonde Travels.
rozwiń zwiń