Archimapy. FSO Żerań i pasja motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 13:57
O budowie tej fabryki wiersz napisał sam Władysław Broniewski. Dziś możemy powiedzieć, że w listopadzie 1951 roku rozpoczęła się w Polsce na dobre gorączka motoryzacyjna. 
Audio
  • Żerańska FSO - pierwsza fabryka aut w Polsce (Pasjonauci/Czwórka)
Syrena Mikrobus z próbnymi tablicami rejestracyjnymi na torze testowym. W tle widoczne budynki FSO na Żeraniu.
Syrena Mikrobus z próbnymi tablicami rejestracyjnymi na torze testowym. W tle widoczne budynki FSO na Żeraniu.Foto: NAC/ Archiwum Fotograficzne Zbyszka Siemaszki/51-62-1

Produkcja w nowiutkiej Fabryce Samochodów Osobowych ruszyła kilka minut po godzinie czternastej, 6 listopada 1951 roku. Pierwsze auta jakie zjechały z taśmy produkcyjnej to modele M20 Warszawa. 

jaskinia grota podziemia 1200.jpg
Archimapy. Co wydarzyło się pod ziemią w Chełmie Lubelskim?

Gorączka motoryzacyjna opanowała cały kraj. - Zajęcia motoryzacyjne prowadzone były nawet w szkołach średnich, gdzie młodzi ludzie mogli przyjrzeć się perłom motoryzacji, ale i zdobyć upragnione prawo jazdy - relacjonuje Mateusz Gołębiewski. 

Szkoły starały się pozyskać auta dla swych uczniów. Chwaliły się wynikami zdanych egzaminów na prawo jazdy. A jak wyglądał wtedy egzamin? Czy łatwo było prowadzić auta z lat 50.?

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Materiał przygotował: Mateusz Gołębiewski

Data audycji: 3.11.2018

Godzina audycji: 11.47

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autobusy, które tworzą historię miasta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:30
Chausson, jelcz, ikarusy i sany - to kolekcja Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Warszawy, który działa już 35 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:40
- Mijamy pomnik Kościuszki i na placu Wolności, od strony ulicy Nowowiejskiej, mamy okrągłą kratę i spiralne schody, które prowadzą nas w głąb "Dętki" - mówi Waldemar Marzec z Muzeum Miasta Łodzi.
rozwiń zwiń