Papugi. Co warto wiedzieć zanim weźmiesz do domu?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 16:05
Na świecie jest ponad 450 gatunków papug, do naszych domów trafia kilka z nich. - To już nie są papużki faliste i nimfy. To już są większe gatunki papug typu amazonki, ary, kakadu, żako - mówi Ada Włoch, zoopsycholog. - To są ptaki, które wymagają naprawdę pokładów cierpliwości, pokładów empatii. Niestety brakuje wystarczającej edukacji, żeby przygotować potencjalnego opiekuna na wyzwanie przed którym stoi.
Tematem audycji są papugi i ich zwyczaje. Na zdj. Zoopsycholog Ada Włoch i Patryk Prill z papugą żako Karolem.
Tematem audycji są papugi i ich zwyczaje. Na zdj. Zoopsycholog Ada Włoch i Patryk Prill z papugą żako Karolem.Foto: Czwórka/Justyna Majchrzak
  • Zoopsycholog Ada Włoch opiekuje się papugami. W mediach społecznościowych prowadzi poświęcony im profil.
  • W Czwórce opowiada o hodowli papug, pokazując wszystkie związane z tym aspekty.
  • Zwraca uwagę, że papugi to ptaki, które są emocjonalne, potrzebują wielu bodźców i żyją bardzo długo.

Ada Włoch jest zoopsychologiem. Od lat z pasją opiekuje się papugami. Pomaga swoim skrzydlatym podopiecznym wrócić do dobrostanu, albo szuka dla nich najlepszego domu. Sama zaopiekowała się Karolkiem, który jest papugą "po przejściach". Wraz z nim odwiedziła studio Czwórki.

- Karol sporo przeszedł i dość dobrze, jak na ten gatunek, odnajduje się w nowych miejscach. Pod tym względem to fenomen. Jeździmy na różne sesje zdjęciowe, robimy różne dziwne, fajne rzeczy razem i on bardzo dobrze reaguje na zmianę środowiska - opowiada. - Natomiast papugi raczej takim gatunkiem nie są. Słyną z tego, że są zwierzętami o bardzo wysokiej wrażliwości psychicznej i często niestety mogą się okaleczać w niewoli.


Papugi - zanim pogłaszczesz zaprzyjaźnij się 

Jak zauważa gość Czwórki, papugi nie są zwierzętami takimi towarzyskimi jak psy. Żeby do nich dotrzeć, trzeba zbudować zaufanie i więź. Nie lubią być głaskane przez wszystkich. - Papugi generalnie raczej to nie są zwierzęta do kontaktu fizycznego. One w swoich rodzinach, w swoich stadach dotykają się w obszarach głowy, karku i to wszystko - tłumaczy Ada. - Zanim papuga da przyzwolenie na kontakt, to musi uznać, że jesteśmy razem w stadzie, a to wymaga cierpliwości, czasu i odpowiedniego podejścia.

Towarzystwo przede wszystkim

Na świecie żyje ponad 450 gatunków papug, żyją w stadach kilkusetosobowych, a nawet kilkutysięcznych. Są więc istotami mocno społecznymi. Dlatego potrzebują towarzystwa, a trzymanie ich w pojedynkę nie działa na nie dobrze.

- Wielu się decyduje, ale papugi tak hodowane nie są szczęśliwe. Wtedy różnie reagują, mogą dziobać, a właściciele uważają, że są niegrzeczne. To nie tak i nie w takich kategoriach na to patrzymy - zaznacza zoopsycholog. - Najczęściej do problemów dochodzi, kiedy nie ma więzi pomiędzy właścicielem, a pierzastym domownikiem.

Papugi - długowieczne ptaki

Jak podkreśla rozmówczyni Martyny Matwiejuk, papugi żyją nawet do 60 lat, więc jest to domownik na pokolenia. Dlatego przed podjęciem decyzji o wprowadzaniu do domu "egzotycznej maskotki" warto się poważnie zastanowić. Tym bardziej, że ich obecność pod naszym dachem jest bardzo wymagająca.

- Na wolności ptaki mają dużo bodźców i swobody - tego samego wymagają w niewoli. Żeby papugę jakoś uszczęśliwić musimy jej zapewnić multum różnych rzeczy. Również takich, żeby mogła się uczyć, bo to są inteligentne zwierzęta - zaznacza Ada Włoch. - Do tego musimy brać pod uwagę uciążliwość związaną z tym, że papugi są głośne. To jest głośność nawet do 120 decybeli. Tyle ma startujący samolot czy odrzutowiec. Niestety papugi są głośnymi zwierzętami, a do tego dochodzi bałagan, który generują.

 

Posłuchaj
24:18 CZWORKA/Pasjonuaci papugi 16.12.2023.mp3 O papugach opowiada Ada Włoch, zoopsycholog, opiekunka papug, znana jako Master of Parrot Disaster (Pasjonauci/Czwórka)

 

Oddzielną kwestią jest też ich karmienie. Nie wystarczy ziarno. - Różne gatunki mają swoje wymagania. Podajemy im warzywa, różnego rodzaju strączki, fasole, groch, ale też ryż i makaron - zaznacza specjalistka. - Jednak trzeba to zgłębić. Jedno jest pewne, decyzję o posiadaniu papugi w domu trzeba dobrze przemyśleć.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Ada Włoch (zoopsycholog, opiekunka papug, autorka profilu Master of Parrot Disaster)

Data emisji: 16.12.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/mgc

Czytaj także

Obserwowanie ptaków, czyli birdwatching. Od czego zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 16:50
Obserwowanie dzikich ptaków w wielkim mieście jest możliwe. - W birdwatchingu fajne jest to, że możemy wybierać, jakie gatunki chcemy znaleźć i dostosować pory obserwacji do własnych potrzeb - mówił Rafał Głąbski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyroda w mieście. Niezwykłe sąsiedztwo w miejskiej dżungli

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:48
Michał Książek w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" napisał, że "w mieście chodzi o to, żeby się zmieścić". Na co dzień, w centrum miast, nie zdajemy sobie sprawy z bogatego sąsiedztwa, które nas otacza: to drzewa, owady, ptaki i zwierzęta.  
rozwiń zwiń