Muzyczni eksperymentatorzy, gitary i toy piano

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 09:00
Sobotnie przedpołudnie w Czwórce spędzimy w towarzystwie "pasjonautów", którzy na różne sposoby i w różnych przestrzeniach eksperymentują z muzyką. 
Pomysłodawcą i twórcą Galerii Toy Piano we Wrocławiu jest Paweł Romańczuk
Pomysłodawcą i twórcą Galerii Toy Piano we Wrocławiu jest Paweł RomańczukFoto: materiały prom.

Założyciel zespołu Małe Instrumenty oraz autor książki "Samoróbka" poświęconej historii zabawkowych pianin właśnie otworzył we Wrocławiu galerię Toy Piano. Paweł Romańczuk zgromadził w niej kolekcję ponad 300 miniaturowych pianin. Instrumenty-zabawki pochodzą m.in. z Grecji, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Brazylii i byłego Związku Radzieckiego. Są tak małe, że mieszczą się w dłoni, swoim brzmieniem potrafią jednak zaskoczyć. Najstarsze z nich może mieć nawet 150 lat. Toy piano, zawsze były produkowane jako zabawki. Postrzeganie tego instrumentu zmieniło się jednak w 1948 roku, gdy John Cage jako pierwszy kompozytor napisał utwór właśnie na miniaturowe pianino.

- Od tego czasu datujemy obecność tego instrumentu w dziedzinie muzyki poważnej, w dziedzinie muzyki akademickiej. Dzisiaj dzięki coraz bardziej licznym kompozytorom powstają nowe utwory na toy piano. Mamy też całą scenę profesjonalnych wykonawców na tych instrumentach. Mamy wydawnictwa, pojawiają się festiwale, no i w końcu pierwsza na świecie galeria toy piano - opowiadał w Polskim Radiu muzyk. Paweł Romańczuk będzie naszym gościem po godz. 10.00.

Po godzinie 9.00 do naszego studia zajrzą Janek Johny Halicki i Andrzej Ostrowski, którzy naprawiają gitary.

Na "Pasjonautów" - w sobotę (02.030, o godz. 9.00 - zaprasza Martyna Matwiejuk.

kul

Czytaj także

Opaski pani Moniki. "Chciałam rozweselić ludzi" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 21:20
Monika Pietraszek jest najbardziej rozpoznawalną kasjerką w Polsce. Własnoręcznie wykonuje opaski. Na pomysł wpadła podczas pandemii, zakładając w święta Bożego Narodzenia opaskę z reniferowymi różkami, na sylwestra - z napisem Happy New Year. Opaski pani Moniki zrobiły furorę i dzisiaj, pod presją klientów, codziennie pojawia się w pracy w nowym nakryciu głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał z perspektywy Sambodromu. Polki, które zatańczyły w Rio

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 08:00
Co mogą robić razem mama z córką? Mogą na przykład spełniać swoje marzenia. Monika Kozłowska i Magdalini Kozłowska właśnie wróciły z Rio de Janerio, gdzie wystąpiły na największej imprezie karnawałowej na świecie.
rozwiń zwiń