Młody Ambasador Tornike Tsirekidze: po prostu chwalę się Gruzją

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 10:50
Tornike Tsirekidze jest Młodym Ambasadorem Gruzji w Polsce. - To stanowisko ustanowił mój kraj, żeby popularyzować gruzińską tradycję i kulturę. Do moich obowiązków należy m.in. organizacja imprez i festiwali, takich jak Tbilisoba - opowiada. 
Tornike Tsirekidze - Młody Ambasador Gruzji w RP
Tornike Tsirekidze - Młody Ambasador Gruzji w RPFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Z miłości do Chopina

Tbilisoba to jedno z ważniejszych świąt w stolicy Gruzji, kiedy to ulice Tbilisi zmieniają się w miejsce występów lokalnych artystów oraz kolorowy targ, na którym królują owoce, warzywa, przetwory, sery i oczywiście wina, które są powodem dumy Gruzinów. Pod tą nazwą w Warszawie odbywa się także festiwal, na którym prezentowana jest gruzińska kuchnia i rękodzieło. - Można na nim spróbować czurczcheli, czyli gruzińskich "Snickersów", do degustacji są też chaczapuri, chinkali, szaszłyki, badridżani i zupy - wymienia gość Czwórki. A co młodego Gruzina urzeka w Polsce? - Muzyka Chopina, którą puszczała mi w dzieciństwie mama. Przyjechałem do Polski, żeby odwiedzić miejsce, w którym się urodził. Wtedy uświadomiłem sobie, że to jest piękny kraj pięknych ludzi. Postanowiłem na jakiś czas tu zamieszkać.   

Co należy do obowiązków Młodego Ambasadora Gruzji?

Jak przyznaje rozmówca Adama Smolarka, Młody Ambasador Gruzji zajmuje się także polityką. - Organizuję spotkania, rozmowy i pomoc dla Gruzinów, którzy mieszkają w Polsce. Największym problemem, z którym borykają się tutaj Gruziny jest język. Dlatego często bywam też tłumaczem - opowiada. - Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie jeździliśmy też na granicę i zajmowaliśmy się uchodźcami. Organizowaliśmy zbiórki żywności i wolontariat na dworcach. Historycznie mamy duże doświadczenie z wojnami z Rosją. I w tej chwili w moim kraju jest to bardzo ważny temat - dodaje. Zarówno Polska, jak i Gruzja przez lata znajdowały się pod zaborem Rosji. Również na przestrzeni wieków, tak jak my, Gruzini walczyli o zachowanie swojej tożsamości narodowej.

Zobacz też:


Panorama Starego Miasta w Tibilisi. (zdjęcie ilustracyjne) Panorama Starego Miasta w Tibilisi. (zdjęcie ilustracyjne)

"Polacy chcą mieszkać w Gruzji"

Tornike Tsirekidze pomaga też Polakom, którzy chcą pojechać do Gruzji albo już tam mieszkają. Okazuje się, że takich osób ciągle przybywa. I chodzi nie tylko o wakacyjne wyjazdy, ale też o kupno mieszkania albo ziemi. Nie ma w tym nic dziwnego, bo Gruzja jest niespieszna, rozgadana i choć nękają ją kataklizmy i wojny, to Gruzini wiedzą, że one przeminą i mają w sobie spokój. - Gruzja, którą poznałem, była przyjazna i dobra. To idealne miejsce na pierwszą samotną podróż - opowiadał w Czwórce Grzegorz Kapla, autor książki "Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem".

Posłuchaj
16:35 CZWÓRKA Pasjonauci - tornike 14.01.2023.mp3 Tornike Tsirekidze o gruzińskich tradycjach i pracy Młodego Ambasadora (Pasjonauci/Czwórka)  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Tornike Tsirekidze (Młody Ambasador Gruzji w Polsce)

Data emisji: 14.01.2023

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Urbex History. Kolekcjonerzy znikających miejsc

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 14:00
Idą tam, skąd inni by zawrócili. Twórcy kanału Urbex History odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone lub trudno dostępne. - Można powiedzieć, że je „zwiedzamy”, ale tak naprawdę chodzi nam o to, by opowiedzieć ich historię - mówi Konrad Niedziułka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłka nożna na freestyle'u. Dawid Pajor podbija Katar

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 13:20
- Na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwe, ktoś stoi i podbija piłkę. Ale występ, który zazwyczaj trwa kilka minut, jest niesamowicie wymagający i jest porównywany z ciężkim treningiem interwałowym  - mówi Dawid Pajor, pasjonat trików piłkarskich, który wrócił właśnie z mundialu w Katarze. 
rozwiń zwiń