Piłka nożna na freestyle'u. Dawid Pajor podbija Katar

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 13:20
- Na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwe, ktoś stoi i podbija piłkę. Ale występ, który zazwyczaj trwa kilka minut, jest niesamowicie wymagający i jest porównywany z ciężkim treningiem interwałowym  - mówi Dawid Pajor, pasjonat trików piłkarskich, który wrócił właśnie z mundialu w Katarze. 
Freestyle football wywodzi się z piłki nożnej i powstał na skutek udoskonalania i wymyślania nowych sztuczek piłkarskich. (zdj. ilustracyjne)
Freestyle football wywodzi się z piłki nożnej i powstał na skutek udoskonalania i wymyślania nowych sztuczek piłkarskich. (zdj. ilustracyjne)Foto: Khamkhor/Shutterstock.com

Wszystkie chwyty dozwolone

Dawid Pajor na co dzień jest strażakiem, a po godzinach uprawia freestyle football. - W bardzo dużym skrócie to wykonywanie - przy użyciu różnych części ciała - sztuczek z wykorzystaniem piłki nożnej - wyjaśnia gość Czwórki. - W przeciwieństwie do tradycyjnego footballu można tu pomagać sobie rękami, a triki wykonywać na siedząco lub leżąco. Jedynym ograniczeniem jest tu wyobraźnia li liczba godzin spędzanych na treningu.

Zawodnicy w garniturach

We freestyle’u najlepiej "gra się" piłkami meczowymi, które używane są na boiskach największych lig. - One różnią się od zwykłych piłek ze sklepu, bo są lepiej wyważone i lepiej układają się na stopie - dodaje Pajor. - Jeśli chodzi o buty, zawodnicy mają całkowitą dowolność, a elementy ubioru często są elementami choreografii całego układu. Zdarzają się gracze w garniturach, jeśli na przykład występują na weselach lub na imprezach firmowych. Jednak najlepiej triki wykonuje się w stroju sportowym.

Polak podbija Katar 

Swoje umiejętności Dawid Pajor zaprezentował podczas tegorocznego mundialu w Katarze. - Kilka miesięcy przed rozpoczęciem mistrzostw dostałem maila od rządu katarskiego, w którym poproszono mnie o wysłanie prezentacji. Zrobiłem to i czekałem, ale nie miałem wielkich oczekiwań. Dopiero na tydzień przed startem imprezy dostałem zaproszenie do Kataru - opowiada gość Czwórki. - Potraktowałem to jako nagrodę, że za kopanie piłki przez kilka godzin dziennie i postanowiłem wykorzystać życiową szansę. Dostałem zgodę od moich przełożonych w pracy i poleciałem. 

Posłuchaj
18:05 CZWÓRKA Pasjonauci - pajor 17.12.2022.mp3 Dawid Pajor o freestyle'u w piłce nożnej (Pasjonauci/Czwórka)

Będąc na miejscu Dawid Pajor miał okazję przetestować piłkę, którą zawodnicy grają od półfinałów. Miał też swojego katarskiego menadżera, który organizował pokazy Polaka i troszczył się o niego przez cały pobyt. - Występów było mnóstwo, a każdemu towarzyszyły stres i presja. Ten człowiek bardzo mi pomógł w osiągnięciu sukcesu na mundialu - przyznaje rozmówca Adama Smolarka. - Piłki co prawda nie dostałem, ale liczę na to, że jeszcze uda mi się ją zdobyć. Bo do moich potrzeb jest idealna - dodaje z uśmiechem.

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dawid Pajor (@dawidpajorfs)

"Trzymam kciuki za Maroko"

W sobotę (17.12) w Katarze zagrają Chorwacja i Maroko, w niedzielę (18.12) Francja i Argentyna. - Kibicuje drużynie z Maroka, która imponowała mi od samego początku. Poznałem dużo ludzi z tego kraju, w tym wielu fajnych artystów, którzy opowiadali mi o swoich piłkarzach, zanim jeszcze rozpoczęły się mistrzostwa. Byli pewni, że ich drużyna będzie "czarnym koniem" tegorocznych rozgrywek. Ja im trochę nie dowierzałem, bo wydawało mi się, że to zespół porównywalny z reprezentacją Polski. Czas pokazał jak bardzo się myliłem, podczas gdy oni mieli rację - mówi Dawid Pajor. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dawid Pajor (@dawidpajorfs)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Dawid Pajor (specjalista w trikach piłkarskich)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

"Rozmowy z lodowcami". Na czym polega praca glacjologa?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 15:50
- Marzyłem, żeby wylądować na Księżycu, więc kiedy trafiła się okazja wyprawy do Arktyki, pomyślałem, że to będzie trochę tak jak lot w kosmos. Dziś obserwuję lodowce tak, jak przyglądam się ludziom - mówi glacjolog, dr Jakub Małecki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Presja w życiu, sporcie, pracy – czy można tego uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 10:30
Z presją zmagamy się przez całe życie. W sensie fizycznym oddziałuje na nas ciśnienie atmosferyczne, choć tego zazwyczaj nie czujemy. W sensie metaforycznym to różnego rodzaju naciski, którym podlegamy w domu, w pracy, w życiu. Jak z tym żyć, jak sobie radzić i się nie poddawać?
rozwiń zwiń