Indonezja. Czy istnieje raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 13:40
- Wyprawy do egzotycznych krajów to nigdy nie są tylko podróże do raju. Obok zachwycających widoków, dzikiej natury i zabytków jest tam też wiele lokalnych problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy - mówią Marta Snopkowska i Mateusz Wilczyński, twórcy "Podróży z Wilkami".
Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na świecie. Wyjątek stanowi wyspa Bali, na której dominuje hinduizm.
Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na świecie. Wyjątek stanowi wyspa Bali, na której dominuje hinduizm.Foto: Shutterstock/Smile-Sky Ztudio

Goście Czwórki - chociaż zwiedzili już kawałek świata - najchętniej wracają do Indonezji. - Zaczęło się od "pożądania" Azji, która kojarzy nam się z dzikością i z przygodą. Każda podróż to tego miejsca była dla nas ogromnym przeżyciem - opowiada Mateusz Wilczyński. - Ale dopiero w ubiegłym roku, kiedy wyruszyliśmy do Indonezji, to zaliczyliśmy wyprawę życia. 

Indonezja obejmuje obszar 17 i pół tysiąca wysp, Marta i Mateusz jak dotąd odwiedzili cztery z nich, w tym Jawę i Bali. - Zaskoczyła nas różnorodność tych miejsc oraz to, że niektóre z wysp nadal są nieodkryte przez turystów - mówią podróżnicy. Goście Czwórki mają też planach organizowanie wycieczek do Indonezji, bo chcą z innymi dzielić się radością z poznawania tej części świata. Chętnych nie brakuje, bo Bali od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych egzotycznych kierunków. - W życiu nie widzieliśmy takiej przyrody jak w Indonezji - dodaje Marta Snopkowska. - Mimo, że znaliśmy te widoki ze zdjęć na Instagramie, to kiedy stanęliśmy u stóp wodospadu Tumpak Sewu na Jawie Wschodniej, zobaczyliśmy go w pełnym majestacie, mieliśmy łzy w oczach.

Jak podkreślają rozmówcy Adama Smolarka, Indonezja jest przyjazna dla turystów a jednym z jej głównych haseł jest "jedność w różnorodności". - Mieszkańcy tego regionu z dumą podkreślają, że są różnowyznaniowi i że wzajemnie się szanują. Nie spotkaliśmy się z ani jednym "krzywym spojrzeniem" i wydaje nam się, że trudno popełnić tam faux pax - opowiadają.Zobacz też:A co dalekie podróże mówią o Polsce? - Kiedy jest się daleko od kraju, łatwiej można docenić jego uroki. Dlatego po powrocie z takiej wyprawy pakujemy plecaki i jedziemy pod namiot na Mazury, żeby wreszcie sobie odpocząć - śmieją się goście Czwórki i twórcy "Podróży z Wilkami". 

Posłuchaj
17:58 CZWÓRKA Pasjonauci - wilki 15.04.2023.mp3 Podróże z Wilkami - jak zwiedzają świat Marta Snopkowska i Mateusz Wilczyński? (Pasjonauci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Marta Snopkowska i Mateusz Wilczyński (Podróże z Wilkami)

Data emisji: 15.04.2023

Godzina emisji: 11.15

kul/DS

Czytaj także

Monte Carlo znad Bałtyku. Skąd bierze się magia Sopotu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 13:00
To miejscowość, która od dekad słynie z plażowania i odpoczynku wśród fal. Jak magnes przyciąga turystów i ciągle ich zachwyca. - Magia Sopotu tkwi nie tylko w historii miasta, ale też w jego mieszkańcach - przekonuje podróżniczka i dziennikarka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powiew prestiżu. Podróż nad jezioro Como

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 12:50
To jedno z najpiękniejszych jezior Europy. Ma nietypowy kształt - odwróconej litery Y - i leży w bajce, czyli w Alpach, otoczone urokliwymi włoskimi miasteczkami. - To, co poczułam, kiedy dotarłam nad jezioro Como, to "powiew prestiżu". Zaskakujące doświadczenie, zwłaszcza dla kogoś, kto zazwyczaj nie zwraca na takie rzeczy uwagi - wspomina podróżniczka i autorka audycji Martyna Matwiejuk
rozwiń zwiń