Podróżniczka Ada Jarczyk: najważniejsze są mikroprzygody

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 09:40
- Prowadzę życie podróżnika i myślę, że jestem mieszkanką świata. Lubię Amerykę Południową wracam tam trochę jak do domu, ale nie mam jeszcze swojego miejsca na ziemi - mówi Ada Jarczyk, podróżniczka i autorka bloga "Gonna Travel".
Okolica San Agustn del Sur w Caracas - jeden z punktów turystycznych miasta.
Okolica San Agustín del Sur w Caracas - jeden z punktów turystycznych miasta. Foto: Seventov/Shutterstock.com

Najniebezpieczniejsze miasto świata?

W Wenezueli Ada spędziła ponad rok. Wówczas zatrzymała ją pandemia. Teraz wróciła tam z własnej woli, na kolejne dwa miesiące. W trakcie swoich wypraw podróżniczka kręci filmy, na których pokazuje jak wygląda życie Wenezuelczyków. - Będąc w Caracas, mieście, które uchodzi za najniebezpieczniejsze na świecie, trzeba przyjąć zupełne inny sposób zachowania. Po zmroku nie istnieje tam ruch pieszy, bo ludzie nie wychodzą na miasto jeśli nie mają ważnego powodu – opowiada. – Na ulicach nie korzysta się z telefonów, a jeśli chce się zadzwonić, lepiej wejść na chwilę do sklepu. Mam jednak wrażenie, że od mojego pierwszego pobytu Wenezuela zmieniła się i że jest tu już trochę spokojniej.

Starszy brat i czarna owca

- Wydaje mi się, że niezależnie od tego, w którym miejscu bym utknęła, stworzyłabym z nim jakąś więź, bo poznałabym ludzi. A to jest dla mnie najważniejsze - przyznaje rozmówczyni Adama Smolarka. - W tej chwili jednak najbliżej jest mi do Kolumbii i Wenezueli. Myślę o tych krajach jak o rodzeństwie, w którym Kolumbia jest starszym, dobrze ułożonym bratem, a Wenezuela czarną owcą w rodzinie.

Przyjaźnie z końca świata

Podróże otwierają drogę nie tylko do nowych miejsc, ale też do drugiego człowieka. - Z takich znajomości, nawiązywanych gdzieś na końcu świata, rodzą się wspaniałe przyjaźnie - opowiada gość Czwórki. - Ważny jest przy tym sposób podróżowania. Jeśli mamy napięty grafik i w biegu "zaliczamy" koleje punkty zwiedzania, zmniejsza się przestrzeń na takie spotkania. Dlatego lubię podróżować spontanicznie, bez planu. W miejscach, które jakoś mnie zaintrygowały, spędzam więcej czasu, poznaję lokalsów, zaczynam żyć ich życiem.    

Gdzie mieszkam w Caracas - moja dzielnia | Gonna Travel

Zobacz także:

Kajakiem po Wiśle

Przed Adą Jarczyk kolejne wyzwanie - tym razem podróżniczka przepłynie kajakiem Wisłę. Wystartowała w sobotę z Oświęcimia, kolejne przystanki to: Kraków, Sandomierz, Puławy, Warszawa, Toruń i Gdańsk. - Wiem, że w trakcie wyprawy będą takie miejsca, gdzie będę musiała przenosić rzeczy, więc nalazłam kajak pneumatyczny, czyli dmuchany, który waży 10 kg - opowiada gość Czwórki. - Będę płynąć szlakiem żeglownym, który liczy 950 km. Jestem dobrej myśl, choć liczę się z tym, że łatwo nie będzie. 

Posłuchaj
16:27 CZWÓRKA Pasjonauci - ada jarczyk 03.04.2023.mp3 Ada Jarczyk o podróżach bez planu (Pasjonauci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Ada Jarczyk (podróżniczka. autorka bloga "Gonna Travel")

Data emisji: 03.06.2023

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Sobremesa. Hiszpańska chwila na złapanie oddechu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:00
Dlaczego Hiszpanie większość życia spędzają w barach? Co wspólnego z Krajem Basków ma "Gra o tron"? Na te pytania w książce "Sobremesa. Spotkajmy się w Hiszpanii" próbuje odpowiedzieć jej autor - Mikołaj Buczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 13:00
To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
rozwiń zwiń