Torre David i El Helicoide - symbole upadku Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 20:45
Wenezuela jest dzisiaj pogrążona w kryzysie, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu była bardzo dobrze prosperującym krajem. Inwestowano w nowoczesne budynki. Jednak większości z nich nie dane było pełnić swoich funkcji. 
Panorama Caracas
Panorama CaracasFoto: Shutterstock/Douglas Olivares

shutterstock goffkein.pro Tibilisi Gruzja 1200.jpg
Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu Dynastia

 

W latach 50. dzięki ropie naftowej funduszy na inwestycje było całkiem sporo, więc Wenezuela mogła się szybko rozwijać i rozbudowywać. - Takie zaś możliwości przyciągały do Caracas bardzo wielu architektów, którzy mogli projektować coraz to nowocześniejsze budynki - mówi mieszkająca w Wenezueli youtuberka Adrianna Jarczyk. - Część z tych konstrukcji została pamiątką po czasach dawnej świetności i takim przykładem jest El Helicoide, którego budowa rozpoczęła się w latach 50. Budynek miał być najnowocześniejszym centrum handlowym w Ameryce Południowej. 


Posłuchaj
04:00 Czwórka/Czat Czwórki - opowieści z końca świata - Caracas 26.01.2021.mp3 Opowieści z końca świata - Caracas (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Później jednak rząd zdecydował inaczej i przeznaczył budynek na siedzibę SEBIN (Boliwariańskiej Służby Wywiadowczej), a także więzienie polityczne. - Tak więc El Helicoide, które miało być największym centrum handlowym, jest teraz największym w Wenezueli centrum, ale tortur - mówi youtuberka.


shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Posłuchaj także:

Innym emblematycznym budynkiem Caracas jest Torre David. - Wieża Dawida. Ten 45-piętrowy wieżowiec, był 8. pod względem wysokości budynkiem Ameryki Południowej. - Miał być centrum finansowym i małą namiastką Wall Street w Caracas - opowiada Adrianna Jarczyk. - Po śmierci inwestora Davida Brillemborga, w 1994 roku budowa została przerwana, a w 2007 roku w Torre David zaczęli zamieszkiwać nielegalni lokatorzy.


Źr. YouTube - Gonna Travel

Budynek opanowali Colectivos, czyli członkowie paramilitarnych grup wspierających rząd. Miało tam miejsce sporo przestępstw i wiele zabójstw. Oprócz grup przestępczych wieżowiec zamieszkiwało 5 tys. osób. Zajętych było 28 pięter i mieszkańcy wspólnie zorganizowali potrzebną infrastrukturę. Budynek, który miał być namiastką Wall Street w Caracas, został najwyższymi slumsami świata. W 2015 roku mieszkańcy zostali przesiedleni do mieszkań wybudowanych przez rząd i obecnie Torre David jest wspomnieniem czasów świetności i zarazem symbolem niepowodzenia tego kraju.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Adrianna Jarczyk (autorka kanału Gonna Travel na YouTube)

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 15.45

aw

Czytaj także

To cóż, że ze Szwecji - styl skandynawski, czyli jaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:49
Szwecja kojarzy się nam z ekologią, prostotą, skandynawskim stylem i firmą meblarską. W ramach naszego cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" sprawdzamy, jak mieszkają Szwedzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szwajcaria - kraj czekolady, banków, zegarków i okiennic

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 14:59
Dzisiaj w ramach cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" razem z Weroniką Puszkar sprawdzamy, jak mieszkają Szwajcarzy. 
rozwiń zwiń