Kajakarstwo - jesień to też czas przygotowań do sezonu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 16:00
Mimo, że jesień, to w Czwórce wracamy do typowo letniej dyscypliny jaką jest kajakarstwo. Wyczynowo uprawia je Mateusz Borgieł, Mistrz Świata w kajakarskich maratonach, który przekonuje że chłodniejsze miesiące można poświęcić na przygotowania do sezonu.
Kajakarstwo - do uprawiania tej dyscypliny można się przygotowywać także poza sezonem.
Kajakarstwo - do uprawiania tej dyscypliny można się przygotowywać także poza sezonem.Foto: shutterstock/J. Breedlove
  • Mateusz Borgieł jest Mistrzem Świata w kajakarskich maratonach. 
  • Gość Czwórki przekonuje, że chłodniejsze miesiące można poświęcić na przygotowania do sezonu letniego. 
  • W maratonach kajakarskich ważna jest siła i kondycja, którą można wytrenować m.in. na siłowni. 

Kajakarstwo - jak trenować w chłodniejszych miesiącach?

- Samo kajakarstwo jak i kajakarskie maratony nie są aż tak popularne w Polsce - mówi Mateusz Borgieł. - Ta dyscyplina mocno jest spopularyzowana w takich krajach jak Hiszpania, Węgry, RPA i Dania.

Zawodowcy trenują przez cały rok, a oprócz umiejętności potrzebna jest także krzepa. - O tej porze roku nasz plan treningowy koncentruje się głównie na wytrenowaniu wytrzymałości i siły - mówi gość audycji. - Dużo biegamy, chodzimy na siłownię, jeszcze trochę wiosłujemy na wodzie. Jak się zrobi chłodniej i zamarznie woda będziemy trenować na ergometrach kajakowych.

 

Kajakarstwo - jakie są konkurencje maratońskie?

Na konkurencje maratońskie składają się z krótkich i długich dystansów. - Short rejsy odbywają się na dystansie 3 kilometrów i 400 metrów. Natomiast long rejsy wynoszą 26 kilometrów i 200 metrów - tłumaczy zawodnik. - Te wyścigi uwzględniają przenoski, czyli trzeba przenieść kajak, przebiec jak najszybciej, i z powrotem do niego wsiąść. Na tym etapie dochodzi do błędów, więc siła i sprawność fizyczna bardzo się tutaj liczą.

 

Zobacz także


Co ważne jest w maratonach kajakarskich?

Zawodnicy startują pojedynczo lub w osadzie, a w całym wyścigu ważna jest taktyka. -  To trochę jak rozgrywka w szachach. Trzeba wyścig dobrze wyścig ułożyć i kontrolować co robią inni zawodnicy – podkreśla Mateusz Borgieł. - Ważne jest, żeby wcześniej sprawdzić dobrze tą trasę, nurt rzeki i wiedzieć gdzie są płycizny. Mogę powiedzieć, że do najtrudniejszych należą płytkie rzeki, takie można znaleźć w RPA i Portugalii. Najbardziej jednak malowniczą rzeką jaką płynąłem jest nasz Dunajec.

Posłuchaj
09:28 CZWORKA /Pasjonauci - Mateusz Borgieł, Mistrz Świata w kajakarskich maratonach 04.11.2023.mp3 O maratonach kajakarskich opowiada Mateusz Borgieł, Mistrz Świata tej dyscyplinie (Pasjonauci/Czwórka)

 

Samotny spływ Wisłą

W audycji również swoimi doświadczeniami podzieliła się Adrianną Jarczyk, autorką vloga Gonna Travel. Latem Adrianna przepłynęła kajakiem Królową Polskich rzek Wisłę. - Płynęłam od źródła Wisły do jej ujścia nie mając wcześniej żadnego doświadczenia. Samotne podróżowanie ma swoje zalety. Zwłaszcza na rzece, gdy cisza i spokój, to też dużo rzeczy się układa w głowie. Rzeka również pokazuje pazura i daje nam lekcje. Mi dała ich wiele - opowiada Adrianna w rozmowie z Justyną Majchrzak. - Na początku było trudno, musiałam na nią zasłużyć. Dopiero po jakimś czasie Wisła zgodziła się, że będzie sprzyjać, więc później było prościej. To była przepiękna podróż, jedna z najważniejszych w moim życiu, a Wisła jest przepiękna.


Posłuchaj
04:12 CZWORKA/Pasjonauci - kajakarstwo Adrianną Jarczyk 04.11.2023.mp3 Adrianną Jarczyk o swoim samotnym spływie kajakowym po Wiśle (Pasjonauci/Czwórka)

 

***

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Mateusz Borgieł (Mistrz Świata w kajakarskich maratonach)

Materiał: Justyna Majchrzak

Data emisji: 04.11.2023

Godzina emisji: 19.15

aw


Czytaj także

Złota rybka zagrożeniem? Gigantyczne okazy znaleziono w jeziorach USA

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:30
Wypuszczone z domowych akwariów na wolność złote rybki urosły i zagrażają ekosystemowi. Władze Minnesoty w USA zaapelowały do mieszkańców stanu, żeby przestali wypuszczać rybki akwariowe do jezior i rzek. Uwolnione okazy szybko rosną i są zagrożeniem dla rodzimych gatunków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisła. Królowa polskich rzek w przyrodzie, historii i legendzie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 21:55
Wypływająca ze zbocza beskidzkiej Baraniej Góry Wisła jest jednym ze źródeł symboliki narodowej, stanowi część dziejów naszej państwowości. Dzięki niej powstawały miasta, ziemie stawały się urodzajne, rozwijał się handel. Zmieniał się przebieg koryta rzeki, jej długość, mówiono, że była nieprzewidywalna i kapryśna. 
rozwiń zwiń