Ciemne oblicze Warszawy - kryminalne sprawy sprzed wieków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 16:57
Wola, Czerniaków, Praga - przez lata były to okryte złą sławą dzielnice stolicy. Okazuje się jednak, że i Stare Miasto ma swoje grzeszki i lepiej pilnować tam portfela, ale zwiedzać, zwiedzać i zwiedzać - zachęcają warszawscy przewodnicy.
Audio
  • Przewodnicy warszawscy opowiadają o Powiślu, kryminalnej stolicy, Parku Miniatur i Eugeniuszu Bodo (Hotspot/Czwórka)
Warszawska starówka ma swe mroczne tajemnice
Warszawska starówka ma swe mroczne tajemniceFoto: pixabay

Mateusz Kulik wraz z Arturem Stachowskim, varsavianistą i przewodnikiem po Warszawie swe kroki skierowali nad Wisłę. - Powiśle podzielone jest na 3 części. Rozciąga się od Mariensztatu do Solca - mówi Artur Stachowski. - Kiedyś była to najbiedniejsza dzielnica w Śródmieściu. Tu mieszkali rybacy, piaskarze, bednarze i prostytutki, co opisał w "Lalce" Bolesław Prus. 

Ta wyjątkowa dzielnica dziś pełna jest luksusowych apartamentowców, uniwersyteckich budynków, kawiarni i nadwiślańskich barów - przyciąga turystów.

Anna Czyżewska ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna proponuje zaś, by wyposażyć się w darmową aplikację "Miejskie ścieżki" i odkryć kryminalne tajemnice Starówki. Głos lektora zaserwuje nam opowieść o złodziejskim, katowskim i pijackim Starym Mieście - to alternatywa dla "uładzonego" zwiedzania stolicy. W "Hotspocie" Waldemar Prokop, warszawski przewodnik, dzięki Parkowi Miniatur prezentuje budynki, których nie ma już na mapie Warszawy, a Artur Stachowski licznymi ciekawostkami zachęca do spaceru śladami Eugeniusza Bodo.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Przygotował: Artur Stachowski (varsavianista, przewodnik po Warszawie), Waldemar Prokop (warszawski przewodnik), Anna Czyżewska ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna 

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 13.00

pj/ei

Czytaj także

Nieoczywiste piękno Bałut. Folklor i wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 13:00
- Idźmy na ulicę Żytnią. Tam czas się zatrzymał - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Jest bruk, wąskie chodniki, piękne ogródki, trochę zaniedbane bramy. Jest bardzo bałucko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek w Mosznej. "Tam diabeł tkwi w szczegółach"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 15:50
Kiedyś templariusze i czarodzieje, dziś wiedźmini i fani Hogwartu. - Zamek w Mosznej kryje wiele tajemnic. Jak to miejsce, które powstało dzięki diabelskim siłom - opowiada przewodniczka Jadwiga Masik.
rozwiń zwiń