Toszek. Małe miasteczko z wielką historią

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:58
W tym niewielkim mieście atrakcji nie brakuje. Jest zamek, Bractwo Łucznicze, szlak świętego Jakuba, a nocować można m.in. u… śpiewającej cukierniczki - Czwórka odwiedziła Toszek.
Audio
  • Toszek - barwna historia miasta i miejsca, które warto tam odwiedzić (Hotspot/Czwórka)
  • Warszawska Praga - miejsce z duszą i historią (Hotspot/Czwórka)
Zamek w Toszku - gotycka budowla, w której dziś znajdują się m.in. instytucje kultury
Zamek w Toszku - gotycka budowla, w której dziś znajdują się m.in. instytucje kulturyFoto: Wikimedia.commons/Jerzy Strzelecki

tercet egzotyczny pap 1200.jpg
Wielkopolska tropem Mickiewicza i Tercetu Egzotycznego

Toszek to miejscowość na Śląsku. Powstał prawdopodobnie w XII lub XIII w., a podczas zaboru pruskiego nazywano go Tostem. Dziś główną atrakcją Toszku jest zamek - niegdyś był drewniany, ale po poważnym ataku husytów w XV w. odbudowano go z kamienia.

W lipcu 2015 roku w największej wieży powstało Centrum Ekspozycji Historycznej. - Mamy tu m.in. ekspozycję stałą, dotyczącą historii samego Toszka, ale także dydaktyczną ścieżkę o średniowieczu - opowiadała w Czwórce Dominika Gomin z CEH. - W podziemiach baszty zaś, do których wchodzi się po ruchomym mostku, historię miasta opowiada mnich.

Zwiedzając Toszek, poznaliśmy też historię Białej Damy, która... przychodzi na specjalne wezwanie. Spotkaliśmy się także m.in. z licealistą, który jeszcze nie zdał matury, a już napisał książkę. 

W programie odwiedziliśmy także warszawską dzielnicę Praga. Chociaż to niemal centrum miasta, to znajdziemy tu drewniane domy i pałac. Jest też Muzeum Chleba i Tasiemiec, czyli blok o długości 508 metrów.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 5.02.2017

Godzina emisji: 17.10

kd/jp

Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocław. Miasto, które nadaje się do... czytania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:00
Jako Europejska Stolica Kultura i Światowa Stolica Książki Wrocław przygotował dla turystów wiele atrakcji. - W Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy rękopis poematu Mickiewicza wykorzystując najnowsze technologie - mówi dr Marcin Hamkało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strzelce Opolskie. Spotkaj ducha i posłuchaj jazzu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 13:00
Mała, klimatyczna miejscowość kryjąca wiele sekretów, którą co dwa lata odwiedzają Śląscy Teksańczycy. Tym razem czwórkowy mikrofon zabiera Was do Strzelec Opolskich.
rozwiń zwiń