Tandemem do Laponii. "Pies był dla nas najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 20:19
By dostać się do Laponii rowerem z przyczepką, rzucili wszystko i przez rok układali sobie życie na nowo. - Po prostu chcieliśmy popularyzować podróżowanie z psami - mówią w Czwórce Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki, którzy nasze studio odwiedzili wraz z Kadlukiem.
Audio
  • Wyprawa rowerowa z psem na Koło Podbiegunowe (Czat Czwórki)
Klaudia Jadwiszczyk, Piotr Firan, Krzysztof Lewicki i alaskan malamut Kadluk, zwany czasem także Kadlokiem
Klaudia Jadwiszczyk, Piotr Firan, Krzysztof Lewicki i alaskan malamut Kadluk, zwany czasem także Kadlokiem Foto: Czwórka

pies samochód wakacje podroż 1200.jpg
Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Tandemem wyruszyli z Mikołowa, niewielkiej miejscowości na Śląsku. Przejechali Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię. A potem wsiedli na prom, by ostatecznie znaleźć się w Norwegii. Jako instruktorzy survivalu pierwotnie chcieli poznać lud zamieszkujący niedostępne rejony Koła Podbiegunowego i uczyć się od nich sztuki przetrwania. Ale podróż okazała się jeszcze ciekawsza. - Przygotowania trwały bardzo długo, ale inaczej moglibyśmy sobie i psu zrobić krzywdę, a przecież pies był tu najważniejszy - opowiadali w Czwórce. Przywoływali także wspomnienia - te przykre momenty z podróży: pękniętą kość strzałkową, próby kradzieży psa, ale także te przyjemne, nierzadko zabawne, jak  fakt, że w Finlandii zostali… trzykrotnie adoptowani.

makulscy com 1200.jpg
Państwo Makulscy i Luśka - psia podróżniczka

Jak Kadluk otwierał ludzkie serca i doganiał renifery, jak udało się całej trójce przetrwać w zamieci śnieżnej, a także o pewnym "włamaniu" do szkolnego składziku - o tym rozmawialiśmy w Czwórce. Goście zdradzali także, czego dowiedzieli się o sobie samych podczas tej podróży, a także w jaki sposób - zanim do tego wszystkiego doszło - wyrwali się ze schematów społecznych i "korporacyjnego kieratu", by wyruszyć w świat. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy. Zaś to, jak aktywnie spędzać czas z psem, sprawdzała w programie Ela Burza.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki, alaskan malamut Kadluk

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 16.07

kd/mc

Czytaj także

Rowerem przez Iran - samotna podróż Doroty

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 18:10
Iran w starożytności znany był jako Persja. Ten muzułmański, bliskowschodni kraj Dorota Chojnowska przemierzyła na... bambusowym rowerze!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Goran The Camel Man". Niezwykłe życie Szwajcara-nomady

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 17:18
Marcin Lesisz samodzielnie nakręcił krótki film dokumentalny "Goran The Camel Man" o człowieku, który od 27. roku życia podróżuje po świecie swoim cygańskim wozem, wraz z psami, kozami i wielbłądem, odtwarzając Jedwabny Szlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk. "Do ostrości trzeba się przyzwyczaić"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:20
- Moim ulubionym specjałem kuchni meksykańskiej jest sos mole, czyli różnego rodzaju paryczki chili zmieszane z kakao i z czekoladą - opowiada podróżnik Szymon Góralczyk.
rozwiń zwiń