Na dwóch nogach i czterech kółkach podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 09:01
Goha i Kamil podróżują. Zwiedzają Polskę, Europę, Azję. Na szczycie ich hitów, jeśli chodzi o dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest Singapur, na czarną listę trafił rodzimy Zamek w Malborku. 
Audio
  • Goha i Kamil Kowalewicz opowiadają o swoich podróżach na dwóch nogach i czterech kółkach (Hotspot/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

- Dziś ma ograniczeń, one są bardziej w naszych głowach - mówi Kamil, który porusza się na wózku inwalidzkim. - Osoba z niepełnosprawnością może podróżować tak jak wszyscy. Oczywiście nie dostanie się we wszystkie miejsca, ale może być blisko nich, może je poczuć, może poczuć radość z podróżowania - dodaje. 

Goha i Kamil, autorzy bloga "RobiMy Podróże", w pierwszą podróż wybrali się do Azji, do Pekinu. - Okazało się, że informacji na temat dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami nie ma żadnych, więc pojechaliśmy w ciemno - wspomina Goha.

Postanowiliśmy coś zmienić w tej polskiej działce internetu, i zacząć pisać o tym, jak świat jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, szczególnie tych na wózkach Goha Kowalewicz

Na ich blogu można znaleźć poradniki, przewodniki i luźne wpisy. Odwiedzili m.in. Chorwację, Polskę, Chiny, Francję, Szwecję. - Singapur pod względem dostępności był niesamowity - wspomina Kamil. - Nie trzeba było pytać o usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, one tam po prostu były - dodaje. W Europie pod tym względem króluje Malta. Zaś zamek krzyżacki w Malborku, z doświadczenia Czwórkowych gości, jest niemożliwy do poruszania dla osoby na wózku. - Są tam zabytkowe starobruki, ale też schody prowadzące do platformy - podkreśla Goha. 

Jak Czwórkowi goście oceniają zmiany w Polsce dotyczące dostosowań dla osób z dysfunkcjami? Czym jest portal polskanawozku.com i po co powstał? Zdradzają też czym zauroczyło ich Podlasie - co tam warto zobaczyć, gdzie pojechać i jakimi trasami poruszać się na dwóch nogach i czterech kółkach? O tym m.in. w nagraniu rozmowy z audycji "Hotspot". 

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Goha i Kamil Kowalewicz (autorzy bloga "RobiMy Podróże")

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 16.06

pj/kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń