Polska na jednośladzie. Z południa na północ

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:35
Marcin Korzonek, instruktor turystyki rowerowej, jeździ jednośladem po Polsce. Ma na swoim koncie podróż po Polsce w linii prostej z południa na północ wzdłuż południka 18'10. 11 rzek, 11 jezior, lasy, pola, bagna i tereny podmokłe - w sumie 760 km, których przejechanie zajęło 19 dni.
Audio
  • Jednośladem przez Polskę. Czy da się pokonać tę trasę w linii prostej? (Hotspot/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay.com

By zrealizować swój cel dziennie przejeżdżał czterdzieści kilometrów. Trasę pokonał w niemal idealnej linii prostej. - Przejechałem Polskę po linii prostej. Założyłem sobie margines odchylenia jednego kilometra w lewo, lub w prawo, bo nie zawsze jezdnia znajdowała się na na wyznaczonej przeze mnie trasie - opowiadał.

- Pomysł narodził się, kiedy odbywałem podróż do Etiopii. To był dziewiętnasty rok mojej przygody rowerowej. Pomyślałem, że na dwudziestolecie chciałbym przygotować coś specjalnego. Postanowiłem, że zrobię to w Polsce - opowiadał podróżnik. 

A trasa, jak przyznawał nie była łatwa. Dlaczego? W jaki sposób przygotowywał się do tego wyzwania? Dlaczego jazda przez Polskę okazała się bardziej wymagająca, niż odcinki, które pokonywał za granicą? Dlaczego postanowił zabrać w podróż maczetę i dmuchany ponton? I czy w kopalni można jeździć rowerem? Więcej na temat wyzwania rowerzysty w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Marcin Korzonek, instruktor turystyki rowerowej.

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 16.09

ac/kul

Czytaj także

Tańce, kozackie walki i teatr ognia. Czwórka w osadzie Ataman

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:30
Zaledwie 7 km od centrum Olsztyna, a zarazem tak daleko od miejskiego zgiełku, na pięknym leśnym wzgórzu można poczuć zadziornego kozackiego ducha. Odwiedziliśmy osadę Ataman - miejsce z innej epoki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyszków. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 14:29
Tylko 52 kilometry od Warszawy, wśród sosnowych lasów, nad rzekami Liwiec i Kostrzyń, którego dolina jest obszarem chronionym Natura 2000, znajduje się Wyszków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Margas: ludzie nieprzeciętni zarażają innych pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 13:58
- Człowiek nieprzeciętny to ktoś, kto ma pasję, i dzięki niej swój świat, do którego jest w stanie wciągnąć innych - tłumaczył Maciej Margas w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaszniki, legwany, rzadkie motyle, a nawet sępy. Kto mieszka w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:55
W swojej książce "Warszawa dzika" Arkadiusz Szaraniec opisuje m.in. dzikie zwierzęta zamieszkujące Warszawę. - Jak się okazuje jest ich niemało. Wyszło mi ponad 300 gatunków, poczynając od łosi, wydr czy saren, a kończąc na rzadkich owadach, jak motyle nocne zawisaki - mówił w Czwórce.
rozwiń zwiń